Czytasz: Prezydent spotka się z górnikami

Prezydent spotka się z górnikami

Andrzej Duda spotka się z delegacją górników z kopalni Makoszowy.

SPOTKANIE Z GÓRNIKAMI W ZABRZU

Wczoraj, późnym wieczorem z organizatorką protestu w Zabrzu skontaktowało się Biuro Ochrony Rządu i zabrzański magistrat. Andrzej Duda spotka się z delegacją górników z kopalni Makoszowy. 

W spotkaniu weźmie udział około dziesięciu osób - informuje Katarzyna Iwańska, która wcześniej zgłosiła protest mieszkańców w Urzędzie Miasta.  

- My nie idziemy, ale będziemy na miejscu. Poprosiliśmy górników, aby ci przekazali prezydentowi Dudzie naszą petycję.

Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce w kopalni Makoszowy uważa, że kilkanaście minut spotkania wystarczy, aby przedstawić prezydentowi sytuację pracowników kopalni.  

- W krótkich żołnierskich słowach przekażemy, to co nas martwi - dodał Chwiluk. 

Na wizytę prezydenta szykowali się zabrzanie, mieszkańcy dzielnicy Zandka, którzy chcieli zainteresować prezydenta swoimi kłopotami. Zgłosili protest w urzędzie i otrzymali zgodę. Pracownicy kopalni Makoszowy także zgłosili do urzędu chęć zorganizowania protestu, ale spotkali się z odmową urzędników. Mieszkańcy miasta zdecydowali się oddać swój czas na spotkanie z prezydentem górnikom.

Kopalnię Makoszowy jeszcze w tym roku najprawdopodobniej czeka likwidacja. Zapowiadana dotacja, która miała obowiązywać do 2018 roku, została cofnięta.

 

Górnicy w trakcie spotkania, podczas którego będzie mowa o ich problemach, przekażą prezydentowi petycję mieszkańców, w której proszą oni o interwencję w sprawie zakładu przetwarzania odpadów.

"Funkcjonowanie instalacji naraża mieszkańców całego Miasta Zabrza na ciągły fetor rozkładających się odpadów, a także, z powodu braku odpowiednich dróg dojazdowych dla transportu tak dużej ilości odpadów mieszkańców dzielnicy Zandka narażeni są na uciążliwości związane z transportem wielu tysięcy ton odpadów rocznie przez tą zabytkową dzielnicę miasta."

Na spotkanie poza górnikami, pracownikami firmy Kopex, która przeprowadza głęboką restrukturyzację, wybierają się także nauczyciele z Zabrza i Rudy Śląskiej.

 - Trudno powiedzieć, ilu nas będzie - mówi Agnieszka Ceglińska-Kudełka, nauczycielka ZSO nr 11 w Zabrzu - Mamy przygotowane transparenty “Panie prezydencie ratuj gimnazja".

Swój udział rozważają również rodzice, którzy sprzeciwiają się reformie edukacji.

 

 

Plan wizyty Andrzeja Dudy na Śląsku - najpierw Piekary, później Zabrze

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś Piekary Śląskie i Zabrze. Po przyjeździe do Piekar ok. godziny 15 prezydent RP złoży wieniec przy Kopcu Wyzwolenia, o godzinie 16 planowane jest  spotkanie z mieszkańcami i wystąpienie prezydenta (Park Wolności). Następnie Andrzej Duda przejedzie do Zabrza, gdzie o godzinie 17:40 planowane jest złożenie wieńca przy pomniku Poległych Powstańców Śląskich (ul. Wolności 191, cmentarz św. Andrzeja), a o godzinie 19 spotkanie z mieszkańcami i wystąpienie prezydenta (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji).

Czytaj więcej