Czytasz: Prezydent upamiętnił górników

Prezydent upamiętnił górników

Andrzej Duda przyjechał do Rudy Ślaskiej. Na początku wizyty złożył wieniec pod tablicą poświęconą ofiarom katastrof i wypadków w kopalnia Halemba.

 - Ruda Śląska jest kwintesencją metropolitalnego zarzewia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami miasta.

Prezydent, który we wtorek spotkał się z mieszkańcami Rudy Śląskiej, wyraził zadowolenie, że jest w tym mieście w dniu, gdy podpisał ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. 

- Podpisana ustawa zakłada, że gminy, miasta, Górnego Śląska i części Zagłębia będą ze sobą razem współpracowały szukając dla siebie najlepszej drogi do rozwoju, by w jak najlepszym stopniu się rozwijać i zaspokajać potrzeby mieszkańców. Żeby Śląsk, ten Górny Śląsk, przemysłowy Śląsk, tak mocno wrośnięty w polską tradycję przemysłu, czy w ostatnich dziesięcioleciach tradycję biznesu, rozwijał się, odradzał się w tym, co najlepsze - podkreślił prezydent na rudzkim rynku.

Zdjęcia: Daniel Bodzenta

Prezydent upamiętnił ofiary katastrof w rudzkiej kopalni Halemba

Wcześniej na miejscowym cmentarzu Andrzej Duda złożył wieniec pod tablicą poświęconą ofiarom górniczych katastrof i wypadków. Według oficjalnych danych w tej rudzkiej kopalni od początku jej istnienia zginęło ok. 200 osób.

Na cmentarzu zgromadziła się grupa mieszkańców oraz poczty sztandarowe, w większości górnicze.

Do jednego z najtragiczniejszych wypadków w historii kopalni i we współczesnym polskim górnictwie doszło w listopadzie 2006 r. Wybuchy metanu i pyłu węglowego na głębokości 1030 metrów zabiły tam 23 górników. Do tragedii doszło podczas likwidowania ściany wydobywczej 1030 m pod ziemią. Górnicy, którzy zginęli, mieli za zadanie wydobycie wartego miliony zł sprzętu.

Czytaj więcej