Czytasz: Prezydent Duda uczci powstańców śląskich

Prezydent Duda uczci powstańców śląskich

Andrzej Duda z wizytą w Piekarach Śląskich i Zabrzu. Sprawdź plan wizyty!

Przystanek pierwszy: DUDA w Piekarach Śląskich

23 listopada prezydent RP najpierw przyjedzie do Piekar Śląskich, gdzie ok. godz. 14:55 złoży wieniec przy Kopcu Wyzwolenia. Jest to najwyższy punkt Piekar Śląskich. Usypano go w latach 1932-1937 na pamiątkę 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego w drodze pod Wiedeń oraz 15. rocznicę przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Miejsce to jest symbolem upamiętniającym walkę o polskość i ludzi, którzy oddali życie w czasie trzech powstań śląskich.
Następnie prezydent Duda uda się do Parku Wolności, tam od godz. 16:00 będzie odbywać się spotkanie z mieszkańcami.

Przystanek drugi: Duda w Zabrzu

Nieco później prezydent pojedzie do Zabrza, będzie go można spotkać również w dwóch lokalizacjach. Pierwsza planowana to cmentarz przy kościele św. Andrzeja (ul. Wolności 191). Andrzej Duda, ok. godz. 17:40, złoży kwiaty na pomniku Poległych Powstańców Śląskich. Pomnik powstały w 1947 roku upamiętnia 43 osoby, widnieje na nim napis „Cześć i chwała bohaterskim synom miasta Zabrza poległym za wolność i połączenie Śląska z Polską w Powstaniach Śląskich 1919, 1920, 1921)”.

Później uda się na spotkanie z zabrzanami do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Jana Matejki 6.

Andrzej Duda na Śląsku już był. Czas na powrót

Ostatnia wizyta prezydenta Dudy na Śląsku miała miejsce w czerwcu. Prezydent odwiedził wówczas Katowice, Tychy i Bieruń.