Czytasz: Prezydent Duda na COP24 o "Sprawiedliwej transformacji"

Prezydent Duda na COP24 o "Sprawiedliwej transformacji"

Andrzej Duda mówił o projekcie deklaracji "Just Transition".

Prezydent RP zaprezentował dziś na rozpoczęciu szczytu klimatycznego w Katowicach projekt Śląskiej Deklaracji ws. Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition). To jedna z inicjatyw polskiego rządu, pod którą będzie zbierał podpisy od innych krajów, uczestniczących w szczycie.

"Sprawiedliwa Transformacja" to pojęcie, pochodzące z USA. Kilkanaście lat temu stworzyły je związki zawodowe przewidując zmiany klimatyczne i - idące za nimi - znikające miejsca pracy w sektorze paliw kopalnych.

Dziś prezydent RP Andrzej Duda mówił o projekcie Śląskiej deklaracji o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji.

- Dopełnia ona porozumienie paryskie o niezwykle istotny aspekt społeczny. Aby zagwarantować, że proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej będzie miał charakter solidarny i sprawiedliwy, kluczowy jest dialog społeczny. Solidarny i sprawiedliwy, tzn. taki, w którego centrum znajduje się człowiek; taki, który obok konieczności ograniczenia emisji, uwzględnia konieczność zwalczania ubóstwa, wykluczenia i marginalizacji społecznej oraz włączenia wrażliwych grup obywateli w proces kształtowania polityk publicznych - mówił prezydent RP.

Duda przypomniał, że Polska ma ogromne dziedzictwo w obszarze transformacji społecznej. Wspomniał początki polskiej państwowości, a także przemiany społeczne, ruch Solidarności. Zaznaczył też, że Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że zmiana społeczna niesie za sobą nie tylko korzyści, ale stawia też wyzwania.

- Wyzwania te są obecne np. tutaj, na Śląsku, gdzie górnictwo węgla kamiennego przez dziesięciolecia było i jest ważnym czynnikiem rozwoju zapewniając paliwo gospodarce i stabilne miejsca pracy. Chodzi więc również o to, aby przejście do gospodarki niskoemisyjnej nie niosło zagrożenia dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa i o dostarczenie zaufanych nośników energii. Innymi słowy, państwa muszą patrzeć na politykę gospodarczą i klimatyczną w sposób realny, tzn. w pewien sposób wypośrodkować je tak, aby nie tworzyć zagrożeń dla swoich gospodarek, a przez to i społeczeństw.

Prezydent RP odniósł się też do stolicy Górnego Śląska.

- Same Katowice to miejsce, gdzie tocząca się sprawiedliwa transformacja okazuje się sukcesem; gdzie wysiłki na rzecz zapewnienia bardziej zrównoważonej przyszłości odbywają się równolegle ze stałym wzrostem gospodarczym i poprawiającym się dobrobytem lokalnej populacji.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP