Czytasz: Prezydent Duda spotka się z mieszkańcami

Prezydent Duda spotka się z mieszkańcami

Zobacz program wizyty w Żorach.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś ok. 60-tysięczne Żory. Po południu głowa państwa spotka się z mieszkańcami miasta w mieszczącej ponad 1,2 tys. osób hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Planowane jest wystąpienie prezydenta, którego do Żor zaprosiły władze miasta oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Prezydent Duda w Żorach - program wizyty

Wcześniej Andrzej Duda złoży kwiaty na grobie powstańców śląskich oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na starym żorskim cmentarzu. W zbiorowej mogile pochowani są tam czterej młodzi powstańcy, polegli w 1921 r. podczas III Powstania Śląskiego. Najmłodszy z nich miał 19 lat, najstarszy 23.

Prezydent uczci też pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając kwiaty przed odsłoniętym w listopadzie 2013 r. pomnikiem, którego głównym elementem jest płaskorzeźba orła wyrywającego się zza krat, przytwierdzona do betonowych bloków. Na obelisku, przy wojskowym krzyżu - odznace Konspiracyjnego Wojska Polskiego - umieszczono napis: "Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor", a obok nazwiska poległych i zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Jednym z nich był pochodzący z Żor porucznik Wiktor Kania, dowódca oddziału Komendy Powiatowej "Leśniczówka" Konspiracyjnego Wojska Polskiego, zabity w trakcie obławy w połowie 1946 r.

Prezydent Duda w Żorach - utrudnienia

W związku z wizytą prezydenta, kierowców poruszających się po Żorach czekają dziś utrudnienia komunikacyjne; służby miejskie apelują, by kierowcy zwracali uwagę na oznakowanie i stosowali się do zmienionej organizacji ruchu oraz parkowania. PAP

Już od piątku 26 stycznia na ulicach: Klimka, Folwareckiej, Kościuszki oraz Szeptyckiego obowiązuje zakaz parkowania. Właściciele pojazdów, którzy nie dostosują się do zakazu, muszą liczyć się z faktem, że ich samochody zostaną odholowane.

Czytaj więcej