Czytasz: Prezydent Duda spotka się z mieszkańcami

Prezydent Duda spotka się z mieszkańcami

Zobacz program wizyty w Żorach.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś ok. 60-tysięczne Żory. Po południu głowa państwa spotka się z mieszkańcami miasta w mieszczącej ponad 1,2 tys. osób hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Planowane jest wystąpienie prezydenta, którego do Żor zaprosiły władze miasta oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Prezydent Duda w Żorach - program wizyty

Wcześniej Andrzej Duda złoży kwiaty na grobie powstańców śląskich oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na starym żorskim cmentarzu. W zbiorowej mogile pochowani są tam czterej młodzi powstańcy, polegli w 1921 r. podczas III Powstania Śląskiego. Najmłodszy z nich miał 19 lat, najstarszy 23.

Prezydent uczci też pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając kwiaty przed odsłoniętym w listopadzie 2013 r. pomnikiem, którego głównym elementem jest płaskorzeźba orła wyrywającego się zza krat, przytwierdzona do betonowych bloków. Na obelisku, przy wojskowym krzyżu - odznace Konspiracyjnego Wojska Polskiego - umieszczono napis: "Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor", a obok nazwiska poległych i zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Jednym z nich był pochodzący z Żor porucznik Wiktor Kania, dowódca oddziału Komendy Powiatowej "Leśniczówka" Konspiracyjnego Wojska Polskiego, zabity w trakcie obławy w połowie 1946 r.

Prezydent Duda w Żorach - utrudnienia

W związku z wizytą prezydenta, kierowców poruszających się po Żorach czekają dziś utrudnienia komunikacyjne; służby miejskie apelują, by kierowcy zwracali uwagę na oznakowanie i stosowali się do zmienionej organizacji ruchu oraz parkowania. PAP

Już od piątku 26 stycznia na ulicach: Klimka, Folwareckiej, Kościuszki oraz Szeptyckiego obowiązuje zakaz parkowania. Właściciele pojazdów, którzy nie dostosują się do zakazu, muszą liczyć się z faktem, że ich samochody zostaną odholowane.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
37 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
2 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.