Czytasz: Prezydent Andrzej Duda otrzymał medal 500-lecia Reformacji

Prezydent Andrzej Duda otrzymał medal 500-lecia Reformacji

Medal jako symbol ewangelicyzmu przedstawia Różę Lutra.

19 listopada w wiślańskim zameczku prezydenckim prezydent Andrzej Duda otrzymał z rąk księdza Jana Byrta medal Parafii Ewangelickiej na 500 lat Reformacji ( 1517-2017).

Medal jako symbol ewangelicyzmu przedstawia Różę Lutra, natomiast na jego rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: Tylko Chrystus, Tylko Pismo Święte, Tylko z Łaski i Tylko Przez Wiarę oraz dodatkowy – Tylko Bogu chwała.

Ponieważ Reformacja zwróciła uwagę na Słowo Boże, prezydent otrzymał też kalendarz na przyszły rok Dobry Zasiew. „Chcielibyśmy, aby Słowo Boże było pomocne każdego dnia w życiu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Zaś nasza parafianka – artystka z Wisły – Ewa Lazar przygotowała specjalną bańkę bożonarodzeniową na Rok Jubileuszowy z namalowaną Różą Lutra. Zawiśnie ona na drzewku wigilijnym pana prezydenta w wiślańskim zameczku .” – mówi ks. Byrt.

Wierni w ten sposób podziękowali prezydentowi za wizytę, która miała miejsce w 2015 roku w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. Przekazał on wtedy kościołowi kielich komunijny oraz z okazji Jubileuszu zasadził jabłonkę w Ogrodzie Reformacji. Świątynia dysponuje już trzema kielichami komunijnymi od prezydentów – śp. Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Podczas wizyty w 2015 roku prezydent otrzymał książkę pt. „Narodziny Perły” autorstwa pastorowej Lidii Czyż z Wisły Malinki. Tym razem wręczono mu najnowsze dzieło tej autorki pt. „Tato”. W trakcie tegorocznego spotkania, które upłynęło w bardzo miłej atmosferze ks. Jan Byrt został obdarowany przez głowę państwa również akwarelą Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Czytaj więcej