Czytasz: Andrzej Duda do górników: "Jesteście specjalną grupą wśród polskich ludzi pracy" [ZDJĘCIA]

Andrzej Duda do górników: "Jesteście specjalną grupą wśród polskich ludzi pracy" [ZDJĘCIA]

Prezydent RP odwiedził Zabrze.

– Jestem tu po to, by Wam – wielce Szanowni Panowie-Bracia Górnicy – złożyć pokłon i podziękować za Waszą pracę i wielką służbę dla Rzeczypospolitej. Jesteście specjalną grupą wśród polskich ludzi pracy – mówił Prezydent RP do górników.

W sobotę w Zabrzu Andrzej Duda wziął udział w tradycyjnym spotkaniu górniczym tzw. Karczmie Piwnej, zorganizowanej przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności”.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto minutą ciszy, by uczcić pamięć górników, którzy „odeszli na wieczną szychtę”. Andrzej Duda przemawiając do zebranych podkreślił, że by podjąć się pracy pod ziemią trzeba mieć specyficzne cechy charakteru i wielką odwagę.

– Dlatego górnicza „Solidarność” jest jedną z najpotężniejszych „Solidarności”, jakie mamy w Polsce. Bo stanowi solidarność ludzi wielkiej odwagi, zdolnych do wielkiego czynu, tych, ktorzy stali na czele marszu, który pokonał komunę i zaprowadził nas do Polski, która dzisiaj mamy: Polski wolnej, niepodległej i prawdziwie suwerennej. To jest Wasze wielkie dzieło – dodał Prezydent.

Andrzej Duda przypomniał górników z kopali Wujek, którzy w 1981 r. zastrajkowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, a władza odpowiedziała na ten protest pacyfikacją, podczas której zastrzeliła dziewięciu z nich. – Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą polskim górnikom, jako ludziom „Solidarności” i tamtego wielkiego zwycięstwa, ogromnie wdzięczne – dodał. 

Zobacz zdjęcia:

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent złożył też hołd śląskim kobietom: matkom, żonom i córkom górników.

– W tej najtrudniejszej sytuacji, przy tej najtrudniejszej wieści, jaka może przyjść z dołu, one przychodzą i stoją razem pod kopalnią. I czekają. I nie odchodzą nawet, gdy się dowiedzą, że ich mąż, syn czy ojciec żyje. Pozostają z innymi, by być razem, solidarnie – zaznaczył Andrzej Duda.

W spotkaniu uczestniczył też Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, działacze związkowi oraz politycy, w tym m.in. przewodniczący klubu poselskiego Kukiz'15 Paweł Kukiz, który zaśpiewał ze sceny „Modlitwę o wschodzie słońca”, która przed 1989 r. była jednym z nieoficjalnych hymnów związku zawodowego i opozycji w Polsce.