Czytasz: Prezydenci Polski i Słowacji spotkają się w piątek w Szczyrku

Prezydenci Polski i Słowacji spotkają się w piątek w Szczyrku

Najpierw oficjalne otwarcie ośrodka, potem rozmowy za zamkniętymi drzwiami

Prezydenci Polski i Słowacji spotkają się w piątek w Szczyrku. Andrzej Duda oraz Andrej Kiska wezmą udział w otwarciu zmodernizowanego przez słowackiego inwestora ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort.

Rozmowy za zamkniętymi drzwiami

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że podczas uroczystości przewidziane są wystąpienia obu polityków. W piątek po południu przywódcy Polski i Słowacji będą też rozmawiali w cztery oczy w jednym z szczyrkowskich hoteli.

 Słowacy uratowali Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Przypomnijmy, że słowacka spółka Tatry Mountain Resort (TMR) w 2014 r. kupiła chylący się ku upadkowi Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. To jeden z największych kompleksów w Polsce. Łączna długość tras wynosi 22 km. Przed słowackimi inwestycjami posiadał 13 wysłużonych wyciągów.

 Zainwestowali 120 mln zł.

TMR zainwestował już w Szczyrk Mountains Resort ponad 120 mln zł. Powstała m.in. 10-osobowa kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Wybudowano też dwie nowe 6-osobowe kanapy z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przed wiatrem. Ich stacje początkowe znajdują się w Solisku, a górne na Hali Skrzyczeńskiej i Wierchu Pośrednim. Nowymi kolejkami na górę wyjedzie w ciągu godziny 12 tys. osób.

 Śnieg nie musi padać

Ośrodek przygotował się też na kapryśną aurę. W minionych latach zdarzało się, że w Szczyrku brakowało śniegu. Słowacy wybudowali system naśnieżania oparty o wybudowany zbiornik wodny o pojemności do 100 tys. m sześc. Przy nim powstała pompownia o wydajności do 1,5 tys. m sześc. na godzinę. Dzięki temu ośrodek jest w stanie naśnieżyć główne trasy, które znajdują się przy nowych kolejkach, w ciągu pięciu dni. 

Czytaj więcej