Czytasz: prof. Małgorzata Gersdorf: „To była czarna środa”

prof. Małgorzata Gersdorf: „To była czarna środa”

„Liczyliśmy się ze zmianami, ale nie przypuszczaliśmy, że te zmiany pójdą tak daleko” - przyznaje pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf przyznała, że jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie, to Sąd Najwyższy stanie się sądem przy ministrze sprawiedliwości a Zbigniew Ziobro zyska niekontrolowaną władzę nad wszystkimi sędziami.

- To w moim przekonaniu wykracza poza trójpodział władzy, ale będziemy to jeszcze analizować, może są tam przepisy, które aż na taką ostrą ocenę nie zasługują - mówi prof. Małgorzata Gersdorf.

Prof. Gersdorf przyznała, że wszystko wskazuje na ogromną determinację rządu w zakresie wymiany kadrowej, której nie można tłumaczyć obniżeniem wieku emerytalnego

- Skrócenie kadencji zawsze będzie naruszeniem ustawy zasadniczej - mówi Małgorzata Gersdorf - Jest to sześcioletnia kadencja. Tak zostałam wybrana i taki mam mandat.

W czasie konferencji prasowej przyznała, ze liczy się z tym, że nie dotrwa do końca kadencji i może to być spowodowane opiniami, które wygłaszała pod adresem obecnej władzy.

- Czy to jest zemsta na mnie? Nie chcialbym użyć tego słowa. Każdy prezentuje swoje poglady tak, jak potrafi. Ja jestem sędzią i nie mogę nie prezentować poglądów dotyczących spraw zasadniczych - mówi.

Prof. Małgorzata Gersdorf nie zgadza się z zarzutami, że Sąd Najwyższy wymaga zmian z uwagi na opieszałość prac. Zgodnie z przedstawionymi danymi SN rozstrzygnął 7 tys. skarg kasacyjnych i kasacji. Na każdą poświęcił średnio 7 miesięcy.

- Zmieniliśmy swoje podejście w dostępie do infomacji publicznej. Argument, że praca SN wymaga zmiany i lepszej działaności merytorycznej jest absolutnie chybiony. Sędziowie SN mają najwyższy poziom merytoryczny i moralny. Nie wolno stawiać im zarzutów, że niewłaściwie orzekają - dodaje Gersdorf.

27 lipca prezes Sądu Najwyższego odbędzie się nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. We wtorek kwestie związane z projektem nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. zostaną poruszone na posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej.

Czytaj więcej