Czytasz: Premiera tylko u nas ! Krzysztof Globisz czyta Psalm 61

Premiera tylko u nas ! Krzysztof Globisz czyta Psalm 61

02:00
Zobacz video. Jako pierwsi w Polsce prezentujemy fragment nagrania do superprodukcji Biblia Audio.
fot. mat. pras. OSORNO

- Nagranie z Krzysztofem Globiszem pokazuje, że w naszej realizacji nie ma wykluczeń. Nie ma rzeczy niemożliwych. Ograniczenia stwarzamy sobie tylko my sami, w naszych głowach. Spotkanie z p. Krzysztofem przy tej realizacji to coś, czego nie potrafię jednoznacznie nazwać. Fascynująca historia o sile woli, o walce, o wierze w swoje możliwości, o świadomości swoich ograniczeń, o miłości, o bólu, o nadziei i o cierpliwości. Pełnia fascynującego człowieczeństwa – mówi w rozmowie z Silesion.pl Krzysztof Czeczot, reżyser, pomysłodawca oraz producent BIBLII AUDIO.

 

 

Biblia audio Superprodukcja

Słuchowisko, w którym udział biorą największe polskie gwiazdy, realizacja nagrań dźwiękowych w Izraelu, fragment Księgi Wyjścia przeczytany przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i Naczelnego Rabina Polski Michela Schudricha oraz milion pobrań Nowego Testamentu. To tylko kilka z najnowszych sukcesów twórców Biblii Audio superprodukcja.

23 godziny nagrania w gwiazdorskiej obsadzie

Biblia Audio, czyli Stary i Nowy Testament w gwiazdorskiej obsadzie, to największy audiobook w Europie. Prace nad nim rozpoczęły się w lutym 2015 roku. W pełni udźwiękowione i realizowane jako „film bez obrazu” słuchowisko radiowe, realizowane jest przez studio dźwiękowe OSORNO Krzysztofa Czeczota, pomysłodawcę oraz producenta tego dzieła. Polacy dobrze znają już ten projekt, bowiem kilka miesięcy temu zakończyły się prace nad Nowym Testamentem, który dostępny jest w sieci oraz na płytach CD oraz pendrive’ach – czas trwania 23 godziny.

fot. mat. pras. OSORNO


Pierwszą część, czyli Nowy Testament w ciągu 7 miesięcy od dnia premiery pobrało i odsłuchało w sumie ponad milion razy, co jest absolutnym rekordem w historii pobrań i odsłuchań słuchowisk radiowych i audiobooków.

- Cieszę się, że ciągle się rozwijamy, że ciągle produkujemy dalej, że mamy już około 45 godzin słuchowiska z planowanych 110 godzin. To pozwala nam zapraszać do projektu świetnych aktorów i amatorów, bez których nie byłoby tej produkcji – mówi Krzysztof Czeczot.

W tej chwili ekipa Krzysztofa Czeczota zakończyła realizację kolejnego etapu, czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego, który trwa 19 godzin. Nagrano pierwsze księgi Starego Testamentu, czyli m.in. dzieje patriarchów, opis niewoli egipskiej, przymierza na Górze Synaj, historie Abrahama, Mojżesza, Józefa i Jakuba.

BIBLIA AUDIO SUPERPRODUKCJA. największe nazwiska

Przez ostatnie miesiące w studiu OSORNO, w którym realizowana jest Biblia Audio, pracowali m.in. Franciszek Pieczka, Jerzy Trela, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Artur Żmijewski, Kinga Preis, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Antoni Pawlicki, Jan Englert oraz Ewa Błaszczyk.

 BIBLIA AUDIO SUPERPRODUKCJA: prymas i rabin

 W nagraniach wzięli udział także dostojnicy: Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

- Czujemy się ogromnie zaszczyceni, że mogliśmy w naszym studio gościć Naczelnego Rabina Polski Pana Michaela Schudricha oraz Prymasa Polski księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka, którzy po raz pierwszy w historii wzięli udział we wspólnym nagraniu fragmentów Księgi Wyjścia. Zaprosiłem do studia wspomnianych Dostojników, by tym nagraniem zaznaczyć wielopokoleniową tradycję współistnienia obu kultur – żydowskiej i polskiej. Chciałem przez to skromne działanie, na tyle ile to jest oczywiście możliwe, umacniać łączące nas więzi – mówi Krzysztof Czeczot i dodaje, że łącznie udało się nagrać już około 300 głosów.

fot. mat. pras. OSORNO

Superprodukcja Biblia Audio, to jednak nie tylko głosy aktorów, dostojników oraz ludzi, którzy wspierają projekt. To także dźwięki, dzięki którym Biblia Audio staje się „filmem bez obrazu”. W marcu 2017 roku Krzysztof Czeczot wyruszył w podróż po Izraelu, by wraz z reżyserami dźwięku związanymi ze studiem OSORNO, nagrać dźwięki, które zostały użyte w realizacji Pięcioksięgu.

- Realizowaliśmy nagrania świątyń, pustyń, ulic, miast, ludzi. Bardzo chcieliśmy, aby Biblia Audio była nasączona duchem miejsca, w którym działy się opisywane wydarzenia. Oczywiście w sposób symboliczny – bo pojechaliśmy tam, gdzie po prostu jest bezpiecznie. Już we wczesnej fazie planowania tej produkcji wiedzieliśmy, że musimy pojechać po dźwięki, których nie można nagrać w studio, lub kupić w bibliotekach dźwiękowych – opowiada Krzysztof Czeczot.

Od 6 kwietnia 2017 r. do sieci sukcesywnie trafiają poszczególne Księgi Starego Testamentu, począwszy od Księgi Rodzaju, przez Księgę Wyjścia, Księgę Kapłańską, Księgę Liczb, aż do Księgi Powtórzonego Prawa.


- Kwiecień i połowę maja poświęcimy na kolejne nagrania. Musimy jeszcze dograć około 200 następnych osób, a jednocześnie będziemy montować i upubliczniać Księgi Historyczne i jeżeli uda nam się zebrać resztę kwoty niezbędnej do zakończenia produkcji, to w grudniu 2017 zaprezentujemy całą Biblię Audio – mówi Czeczot.

fot.mat. pras. OSORNO

Zbiórka pieniędzy

Cały czas trwa zbiórka pieniędzy, które przeznaczone zostaną na dalszą produkcję Biblia Audio superprodukcja. Pomóc może każdy, m.in. kupując Nowy Testament na płytach CD oraz pendrive’ach lub wpłacając dowolną kwotę darowizny na konto projektu. Więcej szczegółów pod linkiem http://bibliaaudio.pl/wspieraj/  lub na stronie www.sklep.osorno.pl 

Koproducentem Biblii Audio superprodukcja jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Powstawanie słuchowiska wspierają także ZAiKS, ORANGE, KUL, oraz Wydawnictwo Pallottinum.

Czytaj więcej