Czytasz: Szydło dostała zegarek. "Niech odmierza dobry czas"

Szydło dostała zegarek. "Niech odmierza dobry czas"

Premier Beata Szydło bierze udział w akademii barbórkowej należącego do Tauron Wydobycie Zakładu Górniczego Sobieski.

GODZ. 13:30:

- Górnicze szpady zobowiązują was do obrony kraju i ochrony górniczego stanu - mówi Andrzej Okoń, dyrektor ZG Brzeszcze.


Zarząd Tauron Wydobycie podarował premier Beacie Szydło zegarek.

"Niech odmierza dobry czas dla polskiego górnictwa" - powiedział Zdzisław Filip.

GODZ. 13:15:

Przyznawane są nagrody dla Zakładów Górniczych spółki Tauron Wydobycie: ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze.


Kopalnia w Brzeszczach jeszcze rok temu była przeznaczona do likwidacji.

Ceremonię nadania szpad górniczych prowadzi dyrektor techniczny kopalni... Brzeszcze.

GODZ. 12:40:

Prezes Filip podziękował premier Szydło za działania na rzecz polskiego górnictwa, a zarządowi Węglokoksu za eksport polskiego węgla.

- Nie przesłyszeliście się państwo. Eksportujemy węgiel z kopalni, które niedawno ledwo funkcjonowały.

"Niech święta Barbara wszystkich nas ma w swojej opiece. Szczęść Boże. Niech żyje nam górniczy stan!"

GODZ. 12:30:

- Nieco ponad rok temu sytuacja była trudna. Dziś zakład Brzeszcze to część Tauronu Wydobycie. Rozwija się - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

- W prostych słowach - w Tauron Wydobycie wszyscy dali radę. Musimy udowodnić, że masz sektor może być efektywny. Przyszłość górnictwa ma kolor magenta - dodaje.


Przewiduje jednocześnie przeznaczenie miliarda złotych na inwestycje. Grupa Tauron Wydobycie ma zapewnić 70% zapotrzebowania na węgiel całej grupy.

Zdzisław Filip dodaje: Kto zbyt długo patrzy do tyłu, temu ciężko iść do przodu. Funkcjonowanie w grupie energetycznej pozwala przetrwać czas dekoniunktury na węgiel i zapewnić jego zbyt.

Zakład Tauron Wydobycie wydobył w tym roku ponad 6 mln ton węgla handlowego.

GODZ. 12:25:

Prezes zaznacza, że rozpoczyna się w górnictwie czas poważnych inwestycji. Planem polskiego rządu jest to, żeby polskie górnictwo nie tylko się rozwijało, ale było nowoczesne i stabilne.

- Przed nami kolejne miesiące wprowadzania reform. Możemy inwestować w branżę górniczą ze spokojem.
Polska gospodarka będzie się opierała na polskim węglu. Temu mają służyć nasze reformy - mówi.

Podziękował również stronie społecznej za to, że wspólnie usiadła do stołu i przystąpiła do niełatwych rozmów.

- Jeżeli nie będziemy wprowadzali modernizacji i stabilizacji górnictwa, to zaniechania będą takie jak poprzedniego rządu. Przez 8 lat nikt nie zrobił niczego z rządzących dla górnictwa - ocenił Filip.

I dodał: Gdyby wtedy przeprowadzono reformy, bylibyśmy w lepszym miejscu. Ale to już za nami. Przed nami przyszłość. Potrzebne są decyzje, których nie możemy się bać. Dziękuje, że ze strony górników jest zrozumienie tej sytuacji.

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia zapewnia: Do kwestii bezpieczeństwa będziemy podchodzili bezkompromisowo.

GODZ. 12:20:

- Za nami 12 miesięcy trudnych i niełatwych decyzji. Te wysiłki podjęli ministrowie Tobiszowski i Tchorzewski wraz ze stroną społeczną. Powtórzę raz jeszcze - nie będzie silnej Polski bez silnej gospodarki - mówi prezes Filip.


- Dziś najbardziej krytykują nasze działania ci, którzy nie zrobili nic dla polepszenia sytuacji w polskim górnictwie. My z drogi reform nie zejdziemy. Jeżeli chcemy myśleć o nowoczesnym górnictwie gwarantującym dobry rozwój, to warto to zrobić - dodaje.


Prezes Filip zachęcił wszystkich polityków, żeby się przyłączyli i działali na rzecz rozwoju polskiego górnictwa.

- Dziś możemy powiedzieć z satysfakcją, ze Grupa Tauron Wydobycie jest grupą perspektywiczną. To połączenie energetyki i górnictwa - mówił.

GODZ. 12:15:

Rozpoczęły się obchody święta górnika w Tauron Wydobycie. O minutę ciszy w pamięci wszystkich górników, którzy odeszli na wieczną szychtę poprosił prezes.

Zdzisław Filip wita obecnych gości. Obecna jest premier Beata Szydło, wojewoda śląski i małopolski, władze samorządowe, przedstawiciele spółek węglowych i energetycznych.

- Pamietajmy zawsze o górnikach, którzy odeszli w czasie ich ciężkiej i trudnej pracy. To zawód wymagający wielkich poświęceń. Dziękuję, że mogliśmy uczcić ich pamięć minutą ciszy - mówi Filip.

GODZ. 9:40:

W Jaworznie trwa msza święta w intencji górników. O godz. 12:00 w cechowni rejonu Piłsudski odbędzie się uroczyste wręczenie odznaczeń. Obecność na uroczystościach zapowiedziała premier Beata Szydło.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce połączenia sektora energetycznego z sektorem wydobywczym. To będzie szansa i dla energetyki, i dla górnictwa - mówiła Jadwiga Wiśniewska, europosłanka PiS

Przekazanie Zakładu Górniczego Sobieski i połączenie z Zakładem Górniczym Janina w 2005 roku dał początek aktualnej spółce Tauron Wydobycie.

W październiku 2015 Tauron Wydobycie S.A. oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. podpisały przedwstępną umowę w sprawie nabycia przez Tauron Wydobycie Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze”.

Czytaj więcej