Czytasz: Premier Szydło o górnictwie

Premier Szydło o górnictwie

Premier Beata Szydło uroczyście otworzyła Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017.

Prawie 35 lat tradycji, niemal 400 wystawców z kilkunastu krajów i ponad 20 tys. m2 powierzchni wystawienniczej w MCK i na placu przed Spodkiem - tak w skrócie przedstawiają się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017.

- Górnictwo jest niezwykle ważne dla polskiej gospodarki. Będzie też ważne. Nowoczesne górnictwo właśnie. Przyszłość polskiego górnictwa to przyszłość gospodarki Polski - mówiła premier Beata Szydło.

Największe w Europie wydarzenie poświęcone górnictwu potrwa od 29 sierpnia do 1 września.

- Chcemy budować polską energetykę, polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny, w którym węgiel kamienny, węgiel brunatny będzie miał niezwykle istotne miejsce - podkreśliła premier Szydło.

 

Dodała, że rząd PiS chce stawiać na polską myśl inżynierską, oferować również te nasze produkty na zewnątrz.

- Chcemy mówić o tym, że górnictwo polskie, polska energetyka są naszą wizytówką - mówiła w Katowicach premier Szydło.

Targi w jednym miejscu skupiają kilkuset profesjonalistów z całego świata, a wśród uczestników tegorocznej edycji będą przedstawiciele europejskiej nauki i polskiego rządu. W ramach konferencji towarzyszącej targom Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawi "Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce na lata 2016-2030".

- Zdajemy sobie z tego sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak swoją gospodarkę, tak swoją bardzo wrażliwą jej część - czyli energetykę, aby zabezpieczyć w jak największy sposób swoje państwo. I to robimy. Dlatego węgiel kamienny jest niezwykle ważny  - stwierdziła premier Szydło.

Innowacyjny Produkt Katowice 2017

Dużym zainteresowaniem wśród wystawców cieszy się w tym roku konkurs "Innowacyjny Produkt Katowice 2017". Na targach spodziewane są prezentacje maszyn dla szeroko pojętego przemysłu ciężkiego od wystawców zagranicznych, m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy i Chin.

- W ostatnim czasie rozpoczęły się inwestycje w polskim górnictwie, co dla firm branży górniczej oznacza wytężony czas pracy. Zauważalna jest zmiana wystawiennicza, coraz częstszą formą jest prezentacja multimedialna, spotkania B2B. Oczywiście są firmy, które do tej pory przywoziły i dalej będą przywozić swoje najnowsze osiągnięcia, jednakże ten trend zmienia się - mówi Marek Brzenczek, prezes zarządu Polskiej Techniki Górniczej, organizatora targów.

Targi będą otwarte dla zwiedzających od godz. 10 do 17 we wtorek, środę i czwartek. W piątek, czyli ostatni dzień, zamkną się pół godziny wcześniej, o 16:30. Przedsprzedaż biletów odbywa się w systemie TicketPro, można je również nabyć w kasach biletowych przy wejściach na targi, w cenie 40 PLN (bilet normalny) i 20 PLN (ulgowy).

Czytaj więcej