Czytasz: Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności [aktualizacja]

Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności [aktualizacja]

Czy dojdzie dziś do zmiany premiera? Terlecki: nie będziemy ukrywać decyzji.

11.32

Zakończyło się spotkanie Beaty Szydło z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezydentem Andrzejem Dudą. W rozmowie uczestniczył także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Sejm odrzucił w czwartek wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło, w którym kandydatem na premiera był Grzegorz Schetyna. Przeciwko wnioskowi głosowało 239 posłów, za 168, a 17 posłów wstrzymało się od głosu.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył bukiet kwiatów premier Beacie Szydło. Kwiaty premier wręczył także poseł Tadeusz Cymański (PiS). 

10.27
Po wieczornym spotkaniu Komitetu Politycznego i posiedzeniu klubu PiS nie będziemy ukrywać decyzji, które tam zapadną; można spodziewać się więc wystąpienia kogoś z władz partii w sprawie rekonstrukcji rządu - poinformował PAP szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Według informacji PAP, w czwartek o godz. 18 odbędzie się spotkanie Komitetu Politycznego PiS, który ma rozmawiać na temat rekonstrukcji rządu. Natomiast o godz. 21 odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu partii.

Pytany, czy po wieczornym posiedzeniu klubu można spodziewać się zatem wystąpienia i publicznej informacji kogoś z władz partii odpowiedział: "na pewno tak".

9.30

W czwartek przed godz. 10 do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą przybyła premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. W rozmowie uczestniczy także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że z inicjatywy prezydenta w czwartek rano odbędzie się spotkanie, w którym będą uczestniczyć premier Szydło i prezes Kaczyński. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie będzie dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu.

W czwartek po południu zbierze się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będą dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusz Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma.

Premier Beata Szydło wcześniej przemawiała w Sejmie przed debatą o wotum nieufności wobec rządu. "Bzdury i kłamstwa". "Za to powinniście przeprosić nie nas, tylko Polaków" - oceniła Szydło zarzuty PO.

Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił z kolei, że "dzisiaj widzieliśmy premier Beatę Szydło zmaltretowaną przez partyjnych kolegów i prezesa PiS".

"Nikt nie traktuje poważnie premier Beaty Szydło, wszyscy wiedzą, że z "tylnego siedzenia" rządzi prezes PiS Jarosław Kaczyński - powiedział lider PO.

Po południu zbierze się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będą dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu.

Oczekujemy tego, że premierem będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński- podkreślił w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem lider PiS powinien wziąć odpowiedzialność za rząd, bo taki jest jego obowiązek.

Musimy wspólnie obronić Polskę przed tymi, którzy chcą, żeby stała się poddańcza; przed tymi, którzy chcą ją wykorzystać, którzy uważają, że tutaj, nad Wisłą ma być tylko i wyłącznie teren, w którym można robić biznesy,a potem sobie wyjeżdżać - powiedziała w czwartek w Sejmie premier Beata Szydło. (PAP)

Czytaj więcej