Czytasz: premier Morawiecki: "Sfinansujemy budowę pomnika jednego z największych Polaków"

premier Morawiecki: "Sfinansujemy budowę pomnika jednego z największych Polaków"

W Katowicach premier Mateusz Morawiecki obiecał, że to rząd pokryje koszty budowy pomnika Korfantego w Warszawie.

W marcu w Warszawie doszło do uroczystego podpisania porozumienia w sprawie budowy pomnika Wojciecha Korfantego między prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz a przedstawicielem śląskich samorządów prezydentem Świętochłowic Dawidem Kostempskim. Ten stanie u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli. Jego koszt to ok. 1,2 - 1,5 mln złotych. Stolica wyłoży 400 tys. zł. A resztę? Resztę miały wyłożyć samorządy naszego województwa i metropolia. Przeciwko finansowaniu warszawskiego pomnika ze śląskiej kieszeni wypowiadali się członkowie Ślaskiej Partii Regionalnej a dobitnie wyrazili to radni miasta Katowice, którzy przyjęli uchwałę wzywającą samorząd Warszawy do pokrycia wszelkich kosztów budowy pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy. W niedzielę, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że to rząd pokryje koszty budowy pomnika Korfantego w Warszawie.

- Zdecydowaliśmy tutaj z parlamentarzystami, że sfinansujemy budowę wielkiego wspaniałego pomnika jednego z największych Polaków, syna tej ziemi Wojciecha Korfantego - mówił premier Morawiecki w czasie spotkania z mieszkańcami Katowic.

fot. KPRM

Premier podkreślał także, że mało jest "takich miejsc" jak woj. śląskie, gdzie „etos pracy był odbudowywany, gdzie był przechowywany, a etos pracy to również etos wolności, etos rodziny, tego wszystkiego, czego brakowało nam w czasach komunizmu, w czasach trzeciej Rzeczypospolitej”.

- Państwo tutaj na tej ziemi pielęgnowaliście te wszystkie wartości. Za to wdzięczna jest wam cała Polska i ja bym chciał za to podziękować – zaznaczył.

Przed spotkaniem z mieszkańcami Katowic, premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Odwiedził także ratowników górniczych w Bytomiu. W Częstochowie wziął udział we mszy będącej głównym punktem 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Czytaj więcej