Czytasz: Premier Beata Szydło w Rudzie Śląskiej: ,,To coś więcej niż zawód"

Premier Beata Szydło w Rudzie Śląskiej: ,,To coś więcej niż zawód"

Górnicy Polskiej Grupy Górniczej świętują w Rudzie Śląskiej. Razem z nimi premier Beata Szydło. [RELACJA]

Tobiszowski generalnym dyrektorem górnictwa

Grzegorz Tobiszowski otrzymał stopień generalnego dyrektora górnictwa. Minister Tchórzewski podkreśla zasługi ministra ze Śląska dla uratowania górnictwa i spółek węglowych.

- Spółki musiały nauczyć się współpracować. Stworzyć jedno. To, że pan minister wziął na siebie odpowiedzialność naprawy polskiego górnictwa, to jest odwaga. Jego wielki wysiłek pozwala na to, że możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość - mówi Krzysztof Tchórzewski w laudacji - Grzesiu, jak mało kto ty dzisiaj masz prawo nosić mundur górniczy. Zasłużyłeś na niego ciężką pracą.

 

MINISTER BESZTA WOJEWODĘ I ŚLĄZAKÓW. ŻĄDA MIEJSCA NA NOWE KOPALNIE.

Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego jedyną przeszkodą dla rozwoju górnictwa jest plan zagospodarowania przeszkodą dla rozwoju górnictwa jest plan zagospodarowania przestrzennego śląskich miast.

- Co mamy na Śląsku? Plan zagospodarowania przeznacza pod budowę willi miejsc, gdzie można wydobywać węgiel. To niefrasobliwość samorządów Śląska! Kto na to zezwala? Kto jest w tych radach gmin, powiatów, sejmiku województwa śląskiego? Jak tak można!? Co robią wasi przedstawiciele? Nic się nie dzieje! przeszkodą dla rozwoju górnictwa jest plan zagospodarowania przestrzennego śląskich miast.

Krzysztof Tchórzewski mówi, że polski rząd przekonał Brukselę, że poziom wydobycia nie spadnie do 2050 roku. Tymczasem nie ma miejsca, w którym można by postawić nowe kopalnie. 

- Ja wyjdę na głupka, jeśli tak się stanie. Nie chcę na to pozwolić. Ja chcę panie wojewodo i wszyscy radni mieć dwa miejsca na dobry węgiel i dobre kopalnie. Dzisiaj nic na Śląsku nie ma. Jako społeczność Śląska na to pozwoliliście!

Zdaniem ministra przyszłość jest obiecująca. Dzięki budowie elektrowni węglowych jest zbyt na wydobywany węgiel. Wymaga to jednak inwestycji w nowe ściany wydobywcze i budowę nowych kopalń. 

- W nieskończoność nie da się pogłębiać szybów i wydłużać chodników. Trzeba budować nowe kopalnie - mówi minister Tchórzewski.

PREMIER BEATA SZYDŁO: "WĘGIEL POTRZEBNY POLSKIEJ GOSPODARCE"

- Polska jest państwem podziwianym na całym świecie. W tym rozwoju gospodarczym stawiamy na górnictwo - mówi premier Beata Szydło - Górnicy są zawsze ambitni. Program realizowany przez polski rząd zagwarantował stabilizację miejsc pracy i rozwój branży górniczej. To jest kompleksowa zmiana.

Premier Beata Szydło zapewnia, że Polsce potrzebny jest węgiel. Nie tylko Śląsk potrzebuje górnictwa węgla kamiennego, ale potrzebny jest całej polskiej gospodarce.

- Muszę podkreślić rolę kultury i tradycji górniczej w rozwój tego regionu. Więzi społeczne budowane tutaj na Śląsku pokazują, że można wspólnie razem budować wiele dobrego. Składam serdeczne życzenia z okazji jubileuszu kopalni Halemba. Bezpieczny rozwój dla Rudy. Te kolejne lata przed kopalnią Halemba.

Jak zapewnia premier w Rudzie Śląskiej rozpoczęty proces modernizacji będzie trwał. Górnictwo rozwijając się ma być konkurencyjne i jako podstawa polskiej energetyki być kołem zamachowym polskiej gospodarki.

- To jest plan ambitny, ale po tych dwóch latach mogę powiedzieć, że jest możliwy do zrealizowania.

 

Prezydent Andrzej Duda pisze list do górników

Prezydent wskazuje także na zaangażowanie górników w tworzenie wolnej Polski. Wskazuje na bohaterskie postawie górników z Wujka, ale i z Halemby. - Praca w kopalniach, wyrobiskach, szybach, to coś więcej niż zawód - pisze prezydent - dodaje.

- Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód i znaczenie węgla dla Polski. Wydobycie węgla jest jednym z fundamentem polskiej gospodarki. Cieszę się, że modernizacja polskiego górnictwa i nowe technologie węglowe stały się jednym z priorytetów polskiego rządu - pisze prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do górników.

Prezydent wskazuje także na zaangażowanie górników w tworzenie wolnej Polski. Wskazuje na bohaterską postawie górników z Wujka, ale i z Halemby.

druga barbórka PGG

- To nasza druga wspólna Barbórka w strukturach PGG. Od zeszłego roku przejęliśmy kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego. Dziś w 9 kopalniach zatrudniamy 43 tys. pracowników. Przeznaczymy 2 mld złotych na inwestycje. Bez wsparcia rządu premier Beaty Szydło to by się nie udało - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

premier Szydło na Sali

Premier Beata Szydło już na sali. Po odśpiewaniu hymnu minutą ciszy upamiętniono wszystkich górników, którzy odeszli "na szychcie".

 

 

 

Czytaj więcej