Czytasz: Prawo jazdy: Egzamin z teorii co roku?

Prawo jazdy: Egzamin z teorii co roku?

Czy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce daleko posuniętych zmian dla kierowców?

Przymiarki do corocznego egzaminu teoretycznego dla kierowców?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianami przepisów w szkoleniu i egzaminowaniu kierowców w Polsce. Na razie eksperci powołani do zespołu doradczego przedstawiają i dyskutują własne propozycje. Jeden z pomysłów jest taki, aby kierowcy co 12 miesięcy podchodzili do testów sprawdzających znajomość przepisów ruchu drogowego.

Zasiadający w zespole doradczym Dariusz Chyćko, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, zaznaczył w TOK FM, że według niego to bardzo słuszne rozwiązanie.

-  Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio. Przepisy zbyt często się zmieniają, a kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów. Od tego może zależeć ich życie -uważa ekspert ministerstwa.

- Wprowadzenie dla osób posiadających prawo jazdy obowiązku przystępowania do egzaminu teoretycznego co roku jest niemożliwe - uważa tymczasem Bogdan Kacprzak, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

 
Dodaje, że przeprowadzenie testów dla całej rzeszy kierowców posiadających różne kategorie prawa jazdy jest logicznie myśląc, zaskakującym pomysłem. W jego opinii jest to dobre rozwiązanie, ale w przypadku osób, które ubiegają się o uprawnienia. 

- Zdarza się, że mając zdaną teorię, kandydat na kierowcę nie przystępuje, z różnych powodów, do egzaminu praktycznego. Do roku 2013, po sześciu miesiącach egzamin tracił ważność.  Trzeba go było powtarzać. Teraz jest luka w przepisach.

- Określenie terminu rocznego, po którym przepada część teoretyczna jest dobrym pomysłem, ale tylko w przypadku tych, którzy ubiegają się o uprawnienia kierowcy - uważa Bogdan Kacprzak.

Egzaminator zaznacza, że zdana teoria może być wieczyście ważna i umożliwia przystąpienie do egzaminu praktycznego nawet po kilku latach. 

Co na to Ministerstwo? 

Tymczasem rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odpowiada, że MIB nie pracuje nad propozycją egzaminu teoretycznego zdawanego co roku.

 - Postulaty zgłaszane podczas prac zespołu doradczego przy ministrze infrastruktury będą najpierw dyskutowane w ramach tego zespołu. Dopiero wypracowane przez cały zespół opinie mogą stać się podstawą do podjęcia ewentualnych prac legislacyjnych - czytamy w odpowiedzi przesłanej, przez Szymona Huptysia, rzecznika MIB.

Kolejne posiedzenie zespołu doradczego zaplanowano na lipiec.

Czytaj więcej