Czytasz: Prapremiera “V audycji” Andrzeja Krzanowskiego w NOSPRze

Prapremiera “V audycji” Andrzeja Krzanowskiego w NOSPRze

"Ja to tak sobie nazywam meta-operą, ponieważ jest to zupełne przekształcenie wszystkich dotychczasowych walorów i wartości tradycyjnej opery."

Tak o swoim dziele wypowiadał się jego autor, Andrzej Krzanowski. Śląski kompozytor, znakomity akordeonista, zwany “bardem” pokolenia lat 50’. Stworzył swoją własną formę w cyklu “Audycji I-VI”.  Piąta przekracza ramy koncertu, spektaklu, projekcji multimedialnej, oddziałując również na zmysły. Od kilku dekad czeka na swoje prawykonanie sceniczne, które zawierałoby wszystkie elementy zapisane w rękopisie kompozytora. Reżyserka spektaklu, Natalia Babińska, o słynnym dziele Andrzeja Krzanowskiego mówi tak:

“To daleko więcej niż performance. To dzieło, które dociera do nas przez wszystkie zmysły. Przez słuch, dotyk, zapach, a nawet smak. Wszystko tutaj do nas w jakiś sposób mówi. Muzyka jest niezwykle dramatyczna, niezwykle bogata, niesie ze sobą mnóstwo zróżnicowanych treści. To nie jest sztuka lekka. To nie jest buffo. To nie jest zabawa. Mamy do czynienia z czymś, co ma cechy sacrum, ale jednocześnie jest to sacrum teatralne, a nie religijne.” 

Oprócz Orkiestry Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca na scenie wystąpią m.in. tancerze baletu Opery na Zamku w Szczecinie, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod kierownictwem Anny Szostak, sopranistka Joanna Freszel oraz aktorzy Jerzy Głybin i Andrzej Warcaba. 

Koncert zadedykowany jest pamięci Andrzeja Chłopeckiego i Krzysztofa Droby, wielkich zwolenników muzyki Andrzeja Krzanowskiego i jego "V Audycji", którzy już nie będą mieli okazji uczestniczenia w nadchodzącym prawykonaniu.

Opera "Audycja V" będzie wykonana po raz pierwszy w całości w niedzielę, 9 września o godz. 19.30 w NOSPR w Katowicach. Bilety do kupienia w cenie 10 zł.