Czytasz: Praga, pomysł na długi weekend

Praga, pomysł na długi weekend

Przed nami długi jesienny weekend. To dobra okazja na krótką wycieczkę. Jednym z kultowych miejsc, do którego szczęśliwie my Ślązacy nie mamy daleko jest Praga, szczególnie pięna jesienią.

Komunikacja ze Śląska do czeskiej stolicy.

Oferta przewoźników na trasie Katowice- Praga jest szeroka. Na weekendową wycieczkę nie polecamy wybierać się samochodem . Paliwo to raz, dwa to winieta, która kosztuje 70 złotych za 10 dni poruszania się po czeskich autostradach. Tyle samo kosztuje bilet w jedną stronę z Katowic do Pragi. Bilety kolejowe i autobusowe do czeskiej stolicy oscylują w granicach 70-80 złotych za osobę, więc jest to dużo bardziej opłacalne. Plus, jak to bywa w przypadku europejskich stolic, Praga cierpi na brak miejsc parkingowych. Jeśli wybierzesz nocleg w hotelu z parkingiem upewnij się, czy nie jest płatny- to częsty chwyt pensjonariuszy.

Co warto zjeść i gdzie zarezerwować nocleg ?

Praga stała się popularnym kierunkiem wśród turystów z całego świata więc ceny w tej stolicy są zawyżone w porównaniu z całą resztą czeskich miast. Przelicznik polskich złotych na korony nie jest bardzo niekorzystny mimo zawyżonych cen. Produkty spożywcze kupowane w supermarketach oddalonych od centrum miasta nie różnią się cenowo od tych kupowanych w Polsce.
Natomiast warto przyjąć za regułę, że im bliżej starego rynku, tym drożej, czy to restauracje, czy puby , sklepy, a nawet toaleta. Częściej płaci się za lokalizację niż jakość usługi. Jednak są wyjątki jak np. restauracja Hovelska Koruna w okolicy staromiejskiego rynku, gdzie ceny dań wahają się między 20-30 zł. To popularne miejsce wśród polskich turystów i często można tam usłyszeć język polski. Jak w przypadku reszty praskich restauracji czekają tam na was polévky, brambory, knedlo czy zelo.

Jeśli chodzi o noclegi w Pradze, to warto zarezerwować hotel czy hostel z pewnym wyprzedzeniem. Praga to popularny cel podróży więc im wcześniej dokonasz rezerwacji tym cena noclegu będzie korzystniejsza.Ale nie powinno być problemu ze spontanicznym wyjazdem- miejsc noclegowych jest cała masa, więc na pewno coś się znajdzie w mniej lub bardziej przystępnej cenie nawet kilka dni przed planowaną podróżą.

Dla podróżnych preferujących ekonomiczne wyprawy proponujemy studencki sposób podróżowania, czyli noclegi w akademikach lub hotelach . Dwie noce w takim przybytku kosztują około 140 zł za 2 osoby, czyli 35 złotych za dobę dla jednej osoby.
 
 
 

Komunikacja w Pradze

Metro, metro i jeszcze raz metro. Jest to najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób poruszania się po stolicy. Sieć metra jest dobrze rozwinięta i pozwala na sprawną komunikację niemalże z każdej części miasta do centrum. Bilety można nabyć na stacji metra: 30-minutowy (24 CZK) , 24-godzinny (110CZK)

Co zobaczyć w Pradze ?

By szczegółowo opisać każda z atrakcji w Pradze należałoby stworzyć osobny artykuł o każdej z nich, ale wśród wielu możemy wytypować kilka najważniejszych.

Hradczany -kompleks na praskim wzgórzu zamkowym ( cena krótkiej wycieczki po zabytkach to 250 CZK w tym katedra św. Wita, pałac i Złota Uliczka), ale na deptak wokół zabytków można wejść bezpłatnie.

Ratusz Staromiejski- wspaniały zegar astronomiczny na ratuszu to symbol miasta, rok temu przeszedł renowację.

Most Karola- piękny wiekowy most prowadzący nad rzeką Wełtawą. Przeważnie jest pełen turystów, więc polecamy wybrać się tam wcześnie rano lub późno w nocy, w przeciwnym wypadku można podziwiać czyjeś plecy, nie widoki.

Jest kilka punktów na mapie Pragi, które pomimo legendarnego piękna i zachwytów wszystkich przewodników według nas nie są warte zachodu. Jak słynna Złota Uliczka czy ściana Lennona lub muzeum narodowe, które powinno się przemianować na Muzeum Wypchanych Zwierząt .Będąc w tym pięknym miejscu tylko przez dwa dni warto celować w mocne punkty Pragi jak piękny staromiejski rynek, kamienice, spacery i… knedliki z gulaszem.