Czytasz: Ludzie bez pensji. Ministerstwo pomoże?

Ludzie bez pensji. Ministerstwo pomoże?

- Zarobki w handlu to pieniądze nie na życie, tylko na przeżycie. A my nawet tego nie dostaliśmy - mówi przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.

Bez pensji, za to w ciągłej niepewności. Kilkuset pracowników Praktiker Polska nie wie, czy dostaną zaległe pieniądze.

- Nie możemy szukać nowej pracy, bo nie dostaliśmy wypowiedzeń i świadectw pracy. Sprawa dotyczy ponad 500 pracowników. W wielu przypadkach są to jedyni żywiciele rodzin, matki samotnie wychowujące dzieci - mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.

Solidarność zaapelowała do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o interwencję w sprawie dramatycznej sytuacji w firmie. Ministerstwo zainteresowało się sprawą. Według Włodarczyka pozytywne jest to, że kontrole przeprowadzi w sklepach Państwowa Inspekcja Pracy. 

>> Praktycznie Praktikera już nie ma <<

Kłopoty Praktiker Polska ciągną się od wielu miesięcy. Większość supermarketów zamknięto. Do marca 2013 r. sieć była własnością niemieckiej firmy Praktiker A.G., należącej do koncernu Metro. Następnie trafił w ręce nowego inwestora. Od listopada 2016 roku spółka znajdowała się w postępowaniu sanacyjnym. Rozpoczęto restrukturyzację, w wyniku której zamknięto część marketów, m.in. w Katowicach. W tych sklepach pracownicy otrzymali wszystkie należne im świadczenia.  

Kłopoty są tam, gdzie markety Praktiker zostały zajęte przez komornika. W naszym województwie to: Czeladź, Bytom, Zabrze i Częstochowa. Zgodnie z kodeksem pracy w takich sytuacjach pracownicy mają obowiązek stawiać się do pracy. I tak robią. Podpisują listę obecności, aby zgłosić gotowość do pracy. W jednym markecie dotyczy to grupy około 60-70 osób. 

Pracownicy liczą, że zaangażowanie resortu pracy pozwoli jak najszybciej wyjaśnić ich sytuację.

- Mam nadzieję, że strona rządowa w końcu przyjrzy się tym nieprawidłowościom - zaznacza przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska. Zarobki w handlu to pieniądze nie na życie, tylko na przeżycie. A my tego nawet nie dostaliśmy - mówi Mariusz Włodarczyk. -  Los pracowników Praktikera leży w rękach sądu- dodaje.  

Czytaj więcej

 

 

Komentarze