Czytasz: Pracownicy Praktikera pikietują

Pracownicy Praktikera pikietują

Bez pensji, za to w ciągłej niepewności. Kilkuset pracowników Praktiker Polska wciąż nie dostało pensji za kwiecień. Przed południem głośno wyrazili swoje niezadowolenie przed przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej

W bardzo trudnej sytuacji jest ponad 500 pracowników Praktikera. Nie tylko są bez pensji. Nie dostali też wypowiedzeń ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudnienia. W poniedziałek Solidarność z Praktiker Polska przeprowadzi demonstrację przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej.

 
- Zarobki w handlu są niskie. My nie mamy oszczędności. Dla naszych rodzin miesiąc bez wypłaty to nie problem, ale prawdziwy dramat - mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.

 
Solidarność zaapelowała do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny pracy i polityki społecznej o interwencję w sprawie dramatycznej sytuacji w firmie. Z zarządem firmy pracownicy nie mają żadnego kontaktu.

 
- Niewypłacanie pracownikom należnych wynagrodzeń jest łamaniem prawa. W takiej sytuacji interwencja nie tylko ze strony NSZZ Solidarność, ale przede wszystkim organów państwa powinna być jak najszybsza i zdecydowana – dodaje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. 

 

 Kłopoty Praktiker Polska 

W lutym bieżącego roku większość marketów budowlanych Praktikera zajęli komornicy z powodu długów wobec spółki  Metro Properties, od której Praktiker wynajmował powierzchnie handlową. Od tego czasu pracownicy tych placówek codziennie rano meldują się w pracy wyłącznie po to, aby podpisać listę.

14 kwietnia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych umorzył postępowanie sanacyjne prowadzone wobec Praktiker Polska od listopada 2016 roku. To najprawdopodobniej oznacza, że ogłoszenie upadłości przez spółkę jest już tylko kwestią czasu. W ostatnim czasie siedzibę spółki przeniesiono z Warszawy do Dąbrowy Górniczej.

Czytaj więcej