Czytasz: Pracownicy mikołowskiej firmy Yazaki chcą podwyżek

Pracownicy mikołowskiej firmy Yazaki chcą podwyżek

Spór o pieniądze trwa już od lipca

Zakończył się drugi etap mediacji z mikołowskimi związkowcami w Yazaki Automotive Poland. Propozycje, jakie przygotował zarząd firmy, nie spotkały się jednak z zainteresowaniem związkowców.

W mikołowskim Yazaki od 21 lipca trwa spór zbiorowy, którego powodem jest rozbieżność w zakresie postulatów zgłoszonych przez zakładowe związki zawodowe.

Chcą 500 zł podwyżki 

Wśród żądań związkowców znalazł się wzrost o 500 zł miesięcznego wynagrodzenia dla każdego pracownika, zwiększenie dodatków stażowych, wprowadzenie rocznej premii frekwencyjnej, zwiększenie premii świątecznej z 800 zł netto do 1500 zł netto, wydłużenie przerw w pracy ponad długość zakładaną przez kodeks pracy. Ponadto związkowcy oczekują wprowadzenia dwóch dodatkowych dni wolnych. Zarząd firmy twierdzi jednak, że przez wzgląd na dobro całej firmy, czyli przede wszystkim, bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników, utrzymanie wszystkich zleceń i planów rozwoju firmy, a także trudną i niestabilną sytuację na rynku, nie wyraża zgody na tak wysokie podwyżki.

We wtorek w obecności mediatora wskazanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się kolejne spotkanie zarządu ze związkowcami.

- Dzisiejsze spotkanie pokazało, że czeka nas wszystkich jeszcze sporo pracy. Przyznam, że liczyłam, na to, że przygotowane przez nas rozwiązania spotkają się z przynajmniej przychylnym zainteresowaniem związkowców. Zależy nam bardzo na szybkim zakończeniu mediacji. Jednak, aby tak się stało, potrzebna jest dobra wola obu stron. My taką dobrą wolę mamy, ale będąc pracodawcą musimy myśleć o wszystkich pracownikach, zarządzać mądrze i strategicznie – mówi Marta Turczyk, Human Resources Manager.

- Powodowane emocjami decyzje ekonomiczne mogłyby doprowadzić do znacznego ograniczenia produkcji i zwolnień – dodaje Marta Turczyk.

Premii targetowej nie będzie 

Jak informuje zarząd, podczas mediacji strony rozmawiały przede wszystkim na temat przygotowanych przez niego dodatkowych analiz finansowych. Zarząd zaprezentował także propozycje konkretnych rozwiązań, które są odpowiedzią na wcześniejsze roszczenia związków. Propozycje zostały przez związki zignorowane. Związkowcy przystali wstępnie jedynie na pomysł likwidacji premii targetowej, jako niesprawdzającej się i przeznaczenia środków z niej pochodzących na podwyższenie wynagrodzeń i premii produkcyjnej.

To nie koniec sporu

Następne spotkanie mediacyjne odbędzie się 18 października.

Yazaki jest międzynarodową firmą z branży motoryzacyjnej, która posiada 22 odziały w Europie, 12 oddziałów w Azji, 10 oddziałów w Ameryce Północnej i Południowej. Firma zatrudnia 250 tysięcy osób. Mikołów, jako jeden z 22 oddziałów wchodzi w skład struktury Yazaki w Europie, zatrudniając 50 tysięcy pracowników. W mikołowskim zakładzie pracuje 2 tysiące pracowników, z czego 75 proc. stanowią kobiety. Pracownicy produkują podzespoły do takich marek samochodów jak Fiat i Maserati.

Czytaj więcej