Czytasz: Pracowity Sylwester dla ratowników. 4 interwencje w Beskidach

Pracowity Sylwester dla ratowników. 4 interwencje w Beskidach

Ratownicy ruszyli na pomoc m.in. w rejonie Pilska, a także na Przełęcz Krowiarki.

SYLWESTROWE AKCJE GOPROWCÓW

Ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa otrzymali zgłoszenie o złamaniu ręki u kobiety na trasach biegowych na Kubalonce. Turystka została odnaleziona, udzielono jej pierwszej pomocy i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego z Wisły.

Z kolei ratownicy z Klimczoka udzielali w schronisku pomocy turyście, który miał problemy z oddychaniem. Przetransportowano go samochodem GOPR do Szczyrku. Ratownicy udzielili też pomocy 11-letniej dziewczynce, skarżącej się na silne bóle brzucha.

W rejonie Pilska zabłądziła para narciarzy. Ze względu na głęboki śnieg, połamane drzewa w lesie oraz trudny, stromy teren, nie byli w stanie wrócić po swoich śladach. Ich dokładną lokalizację udało się ustalić dzięki aplikacji Ratunek. Zostali odnalezieni przez patrol ratowników z Hali Miziowiej na skiturach w Roztoce.

Czwartą dziś akcję ratownicy prowadzili w okolicy Babiej Góry, gdzie między Gówniakiem a Babią Górą zabłądził turysta. Aplikacja Ratunek pozwoliła szybko ustalić, że mężczyzna znajduje się w partiach szczytowych.

APLIKACJA RATUNEK

Aplikacja "Ratunek" na smartfony umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 udostępnione przez operatora telefonii komórkowej Plus są zintegrowane z aplikacją.

Więcej o aplikacji: http://fundacja.gopr.pl/Aplikacja-RATUNEK

Fot. GOPR Beskidy/B. Mrowiec