Czytasz: Poznajcie kaletnika, którego wyroby podbijają świat

Poznajcie kaletnika, którego wyroby podbijają świat

W Singapurze, czy Teksasie znają Racibórz dzięki wyjątkowym wyrobom miejscowego kaletnika. Dariusz Niestroj dodatkowo do każdego wyrobu dołącza biuletyny i drobne suweniry z rodzinnego miasta.

Jego przygoda z galanterią skórzaną zaczęła się ponad 4 lata temu. Trafił wówczas przypadkiem na forum internetowe poświęcone garniturom i skórzanym dodatkom. Z czasem, zaczął interesować się tą tematyką coraz bardziej. Potem postanowił zrobić niespodziankę żonie i stworzył torbę na wzór takiej, którą zachwyciła się w internecie. Obecnie jego wyroby zamawiane są przez ludzi z całego świata.

Wysyła towar na cały świat

Dariusz Niestroj z wykształcenia jest technikiem administracji, pracował też kilkanaście lat w raciborskim szpitalu. Od 4 lat tworzy wyroby ze skóry na zamówienie i jak sam mówi, jest to nie tylko jego praca, ale przede wszystkim pasja. Do stworzenia pierwszej torby użył m.in. widelca i sznurka typu dratwa. Dziś posiada własny warsztat z pięknym widokiem na panoramę Raciborza, gdzie tworzy skórzane cuda przy użyciu bardziej zaawansowanych narzędzi, choć w dalszym ciągu ręcznie. - Kaletnictwo to czasochłonne zajęcie. W moim warsztacie tworzę wszystko od podstaw. Nie mam maszyn, które pozwalają mi przyspieszyć niektóre procesy. W tworzeniu pomagają mi proste narzędzia, które kolekcjonowałem przez kilka lat. Początkowo kaletnictwem zajmowałem się po pracy, szybko doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie robić obu rzeczy na raz. Zrezygnowałem z pracy przede wszystkim dlatego, że na świecie pojawił się mój syn, dla którego nie chciałem być tatą z „doskoku”– opowiada kaletnik.

Będzie zatrudniał niepełnosprawnych

Plany rozwoju samej działalności Niestroja są związane z osobami niepełnosprawnymi. - Chcę rozwijać mój warsztat, głównie po to, aby skrócić czas oczekiwania na zamówienie (obecnie na torbę trzeba czekać pół roku). Chciałbym zatrudnić osobę niepełnosprawną do pomocy. Już dawno przekonałem się, że są to ludzie, którzy mają nieprawdopodobne talenty, wykonują swoją pracę dokładnie i z zaangażowaniem. Jedyne czego potrzebują, to szansy i wiedzy. Ja mogę zapewnić jedno i drugie, a jednocześnie zdobyć wartościowego pracownika – podkreśla Niestroj.

Dariusz Niestroj jest ewenementem w skali Polski, jego nazwisko stało się marką przede wszystkim dzięki wyrobom. Z kolei jego postawa i zaangażowanie jako raciborzanina stało się wizytówką i chlubą 800-lecia miasta.

Czytaj więcej