Czytasz: Poznajcie jedyną katowicką rodzinę… bocianów! [WIDEO i ZDJĘCIA]

Poznajcie jedyną katowicką rodzinę… bocianów! [WIDEO i ZDJĘCIA]

Bocian, który mieszka w Zarzeczu, został cudem uratowany i wychowany przez ptasią rodzinę z Ustronia. Dziś sam jest głową rodziny i wychowuje czwórkę potomstwa.

W Katowicach mieszka jedna rodzina bocianów. Matka i ojciec żyją z czwórką potomstwa w gnieździe, które znajduje się w dzielnicy Zarzecze. To miejsce upodobały sobie już kilkadziesiąt lat temu!

- To jedyne gniazdo bocianów w Katowicach. Początkowo znajdowało się w innym miejscu, na kasztanie. Kiedy drzewo się złamało, gospodarz wybudował dla ptaków platformę. Jednak w tym samym czasie wymieniano kanalizację i bociany zajmujące gniazda wybrały właśnie ten zarzeczański słup – opowiada Wiesław Chromik, leśnik i ornitolog z Podlesia.

Słup znajduje się 50 metrów od nieistniejącej już legendarnej piwiarni u Richada. Bociany wybrały południową część Katowic ze względu na bliskość pól, łąk i pastwisk.

- Katowice są przemysłowym miastem i całe szczęście, że mamy chociaż tę jedną rodzinę bocianów. Postępująca zabudowa południowych dzielnic sprawi, że ptaki długo tu nie zabawią – martwi się Chromik.

W Polsce jest coraz mniej bocianów. Spadek liczebności bociana białego na wybranych terenach Polski wiąże się z działalnością człowieka. Osuszanie bagien, regulacja rzek, przekształcenia łąk w uprawy, intensywne rolnictwo czy usuwanie miedz, przyczyniają się do zmniejszania się powierzchni bocianich żerowisk i zmniejszania się populacji tego gatunku. 

Historia tej ptasiej rodziny jest niezwykła. Bocian, który dziś jest głową rodziny, urodził się w Mikołowie. Gniazdo, w którym mieszkał, spadło z drzewa i ptak został podłożony do gniazda innej rodziny. Ptaki z Ustronia przyjęły go pod swoje skrzydła i wychowały. Dziś, dojrzały już bocian, założył własną rodzinę i jest ojcem trzeci rok z rzędu. W połowie sierpnia wyleci z Zarzecza do Afryki, by tam przezimować. Wróci za rok. Jego potomstwo spędzi na kontynencie afrykańskim 2-3 lata, po czym też wróci do Katowic.

Tutaj można podejrzeć, jak żyją bociany z Ustronia! 

Bociany spędzają w naszym kraju około 5 miesięcy, przylatując do nas na przełomie marca i kwietnia, odlatując pod koniec sierpnia. Ze swoich wiosennych i letnich lęgowisk w Polsce ptaki wędrują na południe przez Cieśninę Bosfor, Syrię, Liban, Izrael, północną Afrykę do Tanzanii, Kenii, Ugandy czy południowego RPA, gdzie zimują. 

W nadleśnictwie katowickim, tyskim i pszczyńskim znajduje się około stu gniazd, w których żyje w sumie kilkadziesiąt bocianów. Ptaki żerują na skoszonych łąkach, gdzie znajdują pożywienie: żaby, zaskrońce, żmije, myszy i owady.

Bocianom z Zarzecza trudno znaleźć pożywienie w okolicach gniazda. Wszystko przez to, że łąka, która znajduje się w sąsiedztwie, jest niekoszona od lat.

- Rolnicy nie mogą się dogadać, więc może sam zbiorę ekipę, która skosi łąkę, żeby naszym katowickim bocianom żyło się lepiej – dodaje Chromik.

Czytaj więcej