Czytasz: Pożegnanie Jana Olszewskiego. "Był nie tylko świadkiem historii, ale jej kreatorem" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pożegnanie Jana Olszewskiego. "Był nie tylko świadkiem historii, ale jej kreatorem" [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Warszawie pożegnano byłego premiera.

Były premier spocznie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Zmarłego żegnają m.in. najwyższe władze państwowe, przyjaciele i mieszkańcy Warszawy.

- Pan premier Jan Olszewski jest dla mnie wielkim świadectwem tego, że można zostać pokonanym, można nawet zostać zdeptanym, bo tak traktowali go przeciwnicy polityczni po obaleniu jego rządu. Ale można pozostać wiernym swoim ideałom, ojczyźnie, wiernym Polsce, wolności, solidarności, i poprzez drogę swojego życia uczynić ogromnie wiele, żeby Polska tę prawdziwą niepodległość pielęgnowała i rozwijała - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas mszy żałobnej.

 - Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczypospolitej Polskiej - jak napisałem, wspominając go w księdze kondolencyjnej. Był nie tylko świadkiem, był kreatorem historii Rzeczypospolitej Polskiej, był z całą pewnością, patrząc na te 100 lat odrodzonej Polski po 1918 r. jedną z najważniejszych postaci w jej historii - mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

Po mszy trumna z ciałem Jana Olszewskiego została umieszczona na lawecie wojskowej. W asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt pogrzebowy ruszył w kierunku placu Krasińskich. Wzdłuż trasy licznie zgromadziły się osoby chcące oddać hołd zmarłemu. Były premier spocznie na cmentarzu na Powązkach.

źródło: TVN24/x-news