Czytasz: Pozbądź się smogu z domu!

Pozbądź się smogu z domu!

"Gdy jest smog, nie wychodź z domu”? Okazuje się, że to bzdura! Smog jest wszędzie. Nawet w naszych mieszkaniach. Co w takim razie możemy zrobić, by pozbyć się go i obniżyć zanieczyszczenie powietrza w naszych domach?

Wczorajszy prosty eksperyment Faktów TVN pokazał, że pozostawiony na dworze odkurzacz z wacikiem na wylocie potrafi po kilku minutach zabarwić go na szaro. Nie zdziwiłoby to nas, gdyby nie to, że doświadczenie wykonano również w domu. Okazało się, że wacik też jest szary.

Zanieczyszczenie powietrza w domu to realy problem.

eksperyment-smog-fakty
eksperyment-smog-fakty
źródło: fakty.tvn24.pl

ZAINWESTUJ W OCZYSZCZACZ POWIETRZA

Postanowiłam poszukać i sprawdzić, jak mogę pomóc moim płucom i powietrzu w mieszkaniu. W tym celu odwiedziłam najpopularniejsze sklepy ze sprzętem RTV i AGD. Zdezorientowana i załamana jakością powietrza poprosiłam sprzedawców o pomoc. Okazało się, że nie jestem jedyna. Do poszukiwań dołączył się pan, który również był zainteresowany rozwiązaniem problemu. Wówczas otrzymaliśmy zbawienną odpowiedź:

- Najlepszym rozwiązaniem na smog w mieszkaniu są oczyszczacze powietrza. Żadne nawilżacze elektryczne, parowe, nie sprostają pyłowi zawieszonemu w powietrzu - zakomunikowała ekspedientka.

NISZOWY PRODUKT

Okazuje się, że problem smogu jest na tyle poważny, że ilość produktów na półce “oczyszczacze powietrza” można policzyć na palcach jednej ręki. W jednym sklepie był jeden, a w drugim cztery.

- To już jest druga dostawa. Te oczyszczacze schodzą ekspresowo. Na chwilę obecną zostały tylko cztery sztuki - tłumaczy sprzedawca jednego ze sklepów.

Podobną informację uzyskałam pytając o oczyszczacz powietrza w drugim katowickim sklepie.

- To jest ostatnia sztuka. Wszystko już się wyprzedało, już nic nie przychodzi. Sprzedaż ruszyła w połowie grudnia. Teraz jeszcze bardziej się nasiliła. Podobnie było 2 lata temu w przypadku wiatraków, których wszędzie brakowało - zaznacza sprzedawca.

OCZYSZCZACZ POWIETRZA - JAKI WYBRAĆ?

Zanim zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza, musimy wiedzieć, jaki mamy metraż mieszkania, bowiem jest to jeden z czynników decydujących o cenie urządzenia.

Na rynku jest kilka marek oferujących odpylanie i filtrowanie powietrza za pomocą dwóch filtrów. Pierwszy z nich to tzw. filtr HEPA, dzięki któremu możemy pozbyć się roztoczy, alergenów oraz grzybów. Drugi z kolei to filtr węglowy, który oczyści powietrze ze smogu, czyli pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5. Filtr HEPA wymieniamy raz na rok, z kolei węglowy cztery razy w roku.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest kwestia dodatkowych funkcjonalności, tzn. czy oczyszczacz powietrza posiada tryb automatycznego filtrowania powietrza, czy jego diody gasną nocą w trybie czuwania lub czy posiadana wskaźnik zanieczyszczenia.

Cena urządzeń oczyszczających powietrze w odwiedzonych marketach waha się od ok. 650 do 1500 złotych. Jednak produkt warty jest swojej ceny jeśli ma rzeczywiście wpłynąć na jakość powietrza w naszych domach

Czy kupisz oczyszczacz powietrza do swojego domu?