Czytasz: Wspomnienie czechowickiego piekła

Wspomnienie czechowickiego piekła

45 lat temu wydarzyła się największa tragedia w historii polskiego przemysłu chemicznego. Wystawa archiwalnych zdjęć od dziś w Bibliotece Śląskiej.

W pożarze, który wybuchł 26 czerwca 1971 roku, zginęło 37 osób, ponad setka była ranna. Feralnego dnia, nad miasteczkiem ok. godz. 19:00 przeszła burza. Ostatni piorun uderzył w komin zbiornika ropy naftowej przy ulicy Bolesława Prusa. Pożar wybuchł o godzinie 19:50.

Zapalił się zbiornik z 9 000 m3 ropy. 15 minut później na miejscu była już straż pożarna z okolicznych miejscowości. Te siły okazały się za małe. Potrzebne były posiłki. Na wezwanie przyjechały straże pożarne z całego regionu i wojsko. Akcja trwała aż trzy dni.

Michał Kobiela miał 14 lat, kiedy wybuchł pożar w Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach. Choć od tamtych wydarzeń minął już szmat czasu, mimo to mówienie o "tamtych dniach" wciąż przychodzi mu z trudem.

Mój ojciec pracował wtedy na drugiej zmianie. Pamiętam czarne chmury i huk helikopterów, które latały nad nami, jak na niego czekaliśmy w domu. Na szczęście nic mu się nie stało, niestety moi sąsiedzi, ale też nauczyciel fizyki - nie mieli tyle szczęścia. Dlatego też pomyślałem, że muszę coś dla tych ludzi zrobić, złożyć im hołd.

Zbieranie materiału do wystawy trwało dobrych kilka lat. Pan Michał otrzymał zdjęcia od płk. poż. Henryka Kalicieckiego, Ewy Ulikowskiej-Janeckiej, Zygmunta Wieczorka, Józefa Makala, Henryka Urbańczyka oraz Wojciecha Gorgolewskiego.

Wystawa powstała dzięki pracy i zaangażowaniu Michała Kobieli.

Na archiwalnych zdjęciach widać z czym musieli zmagać się strażacy i inne służby zaangażowane w akcję, w sumie ponad 2,6 tysiąca osób, wśród nich także dziennikarze i fotoreporterzy. Jako pierwszy na miejscu był Tadeusz Patan z “Kroniki beskidzkiej”, którego zdjęcia można zobaczyć na wystawie w Bibliotece Śląskiej i w poniższej galerii:

Wystawę „Pamiętamy, będziemy pamiętać...” zawierającą zdjęcia i dokumenty można oglądać w holu głównym gmachu Biblioteki Śląskiej przy Pl. Rady Europy 1 do 2 stycznia 2017 roku.

Czytaj więcej