Czytasz: Pożar silnika w samolocie. Ćwiczenia na lotnisku

Pożar silnika w samolocie. Ćwiczenia na lotnisku

Samolot pasażerski lecący z Hiszpanii do Katowic zgłasza kontrolerowi lotów pożar silnika. Na pokładzie statku powietrznego znajduje się 29 pasażerów i 6 członków załogi...

Maszyna ma wylądować w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice – Pyrzowice. Jest ogłoszony alarm, do akcji ruszają wszystkie służby ratownicze.

Trening to podstawa

Tak wyglądał scenariusz ostatnich ćwiczeń zorganizowanych na lotnisku w Katowicach. W całej akcji uczestniczyli, m.in. tarnogórscy policjanci. Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice odbyły się ćwiczenia mające sprawdzić reagowanie oraz współdziałanie m.in. policjantów, straży pożarnej, straży granicznej, funkcjonariuszy urzędu celnego i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał pożar jednego z silników samolotu, który leciał z Hiszpanii do Katowic. Na pokładzie statku powietrznego znajdowało się 29 pasażerów oraz 6 członków załogi.

Po przyziemieniu statku powietrznego wszystkie służby ruszyły do akcji. W pierwszej kolejności strażacy przystąpili do gaszenia płonącego silnika. Następnie rozpoczęto ewakuację pasażerów samolotu. Rozłożono namiot medyczny, w którym udzielano pomocy poszkodowanym. Osoby z większymi urazami zostały przewiezione do okolicznych szpitali. Policjanci mieli za zadanie umożliwić sprawny i szybki dojazd innym służbom na miejsce akcji. Ponadto, zabezpieczali teren akcji i samolot przed dostępem osób postronnych oraz wykonywali dokumentację z miejsca zdarzenia.

Ćwiczenia pozwoliły sprawdzić przygotowanie służb oraz sprawność przekazu informacji, współdziałanie i mobilność.

 Źrodło: www.slaska.policja.gov.pl

Ostatnio wiele służb prowadzi ćwiczenia sprawdzające gotowość do działania. Wczoraj uczestniczyliśmy w treningu ratowników górniczych. Brygady ratowały poszkodowanych z podziemi oraz dużej wysokości.

Czytaj więcej