Czytasz: Pożar obok czeskiej elektrowni. Pięć osób rannych

Pożar obok czeskiej elektrowni. Pięć osób rannych

Jak podaje czeski serwis lidovky, pięć osób zostało rannych w pożarze.

Pracownicy elektrowni nawdychali się spalin. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala w Orłowej obok Karwiny. Ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W wyniku pożaru spłonął remontowany absorber służący do obniżania emisji siarki. Zakład został zamknięty. Pożar jest dogaszany. Długość przerwy w funkcjonowaniu elektrowni nie jest jeszcze znana. Przyczyny pożaru są aktualnie badane przez Czeską Inspekcję Ochrony Środowiska. Szkody oszacowano na około 100 milionów koron.

Chmura dymu kieruje się w stronę Polski!

Przypomnijmy, że po godzinie 13 zaczęło palić się składowisko odpadów obok elektrowni w Dziećmorowicach koło Karwiny po stronie czeskiej. Chmura dymu przeszła w kierunku polskiej granicy. Informacje te potwierdzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu oraz strażacy z Wodzisławia Śląskiego. Na miejsce skierowali się wodzisławscy straży oraz chemicy z Katowic, którzy na miejscu dokonują analizy szkodliwości dymu.

Elektrownia Dziećmorowice to czeska elektrownia węglowa położona w Dziećmorowicach, w kraju morawsko-śląskim, przy granicy z Polską. Generuje moc 800 MW. Produkuje również energię cieplną, którą zasila przede wszystkim pobliskie miasto Orłowę.

Położenie tej największej czeskiej elektrowni węglowej produkującej dużą ilość zanieczyszeń w zakolu Olzy otoczonym przez polskie miejscowości Gołkowice, Godów i Łaziska w powiecie wodzisławskim uważane jest czasami za kontrowersyjne. Faktem jest, że elektrownia stoi bardzo blisko, bo w odległości zaledwie 500-1000 metrów od granicy z Polską w powiecie wodzisławskim.

W roku 1998 zainstalowano filtry przeciw zanieczyszczaniu powietrza - dobudowano jeden komin. Do roku 2000 elektrownia korzystała wyłącznie ze złóż z pobliskich kopalń. Po roku 2000 zaczęto sprowadzać również węgiel brunatny z północno-zachodnich Czech oraz tańszy węgiel z Polski. Kominy mają około 259 metrów.

fot. Jana Nováková/domaci.ihned.cz

Czytaj więcej