Czytasz: Powstanie film fabularny o okrutnej boromeuszce z Zabrza

Powstanie film fabularny o okrutnej boromeuszce z Zabrza

Siostra Bernadetta dawała przyzwolenie na znęcanie się nad dziećmi, a nawet gwałty. Wiemy, kto reżyseruje i kto zagra główną rolę.

Film, który nie ma jeszcze tytułu, powstaje na podstawie reportażu "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?", w którym Justyna Kopińska opisała przerażające praktyki sióstr ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu, które miały miejsce przez ponad trzydzieści lat. Tekst ukazał się w "Gazecie Wyborczej" w 2014 roku, a rok później dziennikarka wydała książkę o tym samym tytule, która stanowi opis śledztwa policjantów i prokuratury w tej sprawie. Tytułowa Bernadetta była dyrektorką prowadzonego przez zakonnice ośrodka. Została skazana za przemoc fizyczną, psychiczną i pomoc w gwałtach na dwa lata więzienia.

 

W filmie, który powstaje, Agata Buzek zagra siostrę Bernadettę z zakonu Boromeuszek w Zabrzu, która została skazana za przemoc fizyczną, psychiczną i pomoc w gwałtach w ośrodku prowadzonym przez zakonnice. Reżyserią zajmie się Borys Lankosz, autor głośnego "Rewersu", który zdobył 40 nagród - donosi libertyn.eu na swoim profilu na Facebooku.

Sprawa boromeuszki z Zabrza wyszła na jaw, gdy w lutym 2006 roku mały Mateusz został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka ośrodka w Zabrzu, ofiarę tamtejszej "pętli molestowania", bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków. Śmierć chłopca sprawiła, że na jaw wyszedł koszmar bitych i molestowanych wychowanków sióstr Boromeuszek – dzieci i dorosłych, osoby zdrowe i niepełnosprawne umysłowo w wieku od 4 do 34 lat.

Zakonnice w Zabrzu przekształciły ośrodek wychowawczy w koszmarny obóz, w którym panowały przemoc, gwałt i strach. A różne instytucje państwa przez lata przymykały oko na ten ohydny proceder. Kopińska nie tylko opisała z różnych stron historię koszmaru w ośrodku, ale także napisała o przyzwoleniu. Głośnym i cichym. Jak to możliwe, że sprawy przez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon? Kopińska zadała też pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Bernardetcie, Monice, Scholastyce czy Patrycji, bijących menażką do utraty przytomności i krzyczących: "Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zapisane!". Szukała też odpowiedzi na to, kim były i są te kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami i dlaczego za potwory wcale się nie uważały.

Dziennikarka, którą w zeszłym roku wyróżniono European Press Prize, zwaną europejskim Pulitzerem, napisała scenariusz do filmu. Tytułową rolę zagra Agata Buzek, dla której to już czwarta w karierze rola zakonnicy – po filmach "Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego, "Niewinne" Anne Fontaine i "Koliber" Stevena Knighta. Zdjęcia już trwają, a za kamerą stanął Borys Lankosz, autor m.in. "Rewersu" i "Ziarna prawdy".

źródło: LIBERTYN.eu

Czytaj więcej