Czytasz: Powiat pszczyński z kontraktem. Szpital wznowi działalność od 1 sierpnia

Powiat pszczyński z kontraktem. Szpital wznowi działalność od 1 sierpnia

Koniec dramatu pszczyńskich pacjentów. Od środy nie muszą jechać po pomoc do okolicznych miejscowości.

NFZ przyzna kontrakt na leczenie powiatowej spółce, która uruchomi szpital od 1 sierpnia. Jego dyrektorem będzie  dr n. med. Marcin Leśniewski. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że wybrał oferty złożone przez powiatową spółkę i tym samym przyzna kontrakt na wszystkie oddziały, które do tej pory w ramach leczenia szpitalnego funkcjonowały: anestezjologię i intensywną terapię, ortopedię i traumatologię narządu ruchu; neonatologię, geriatrię, choroby wewnętrzne, neurologię, chirurgię ogólną, położnictwo i ginekologię oraz świadczenia w izbie przyjęć.

- To wysiłkiem wielu osób doprowadziliśmy do tego, że NFZ przyznał nam kontrakt. Niestety, z jednomiesięcznym opóźnieniem, ale na szczęście od 1 sierpnia, czyli od środy, szpital rusza pełną parą. Ostatnie pół roku pokazało, że są rzeczy bardzo trudne, ale można je zrealizować, mając taki zespół - zarówno pracowników szpitala, jak i tych, którzy tym na co dzień się zajmowali. Najpiękniejszym słowem, jakie tu może paść w imieniu mieszkańców jest słowo: „Dziękuję”, choć ono nie oddaje włożonego wysiłku, tych kilkunastu tysięcy godzin ciężkiej pracy. Dziś to jest inny szpital niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wierzymy, że będzie jeszcze lepszy niż jest dziś i będzie wzorem dla innych szpitali - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Kontrakt na leczenie szpitalne w pszczyńskim szpitalu będzie obowiązywał od 1 sierpnia 2018 r. do 30 czerwca 2021 r.

- Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do szpitala w Pszczynie kiedy tylko się pojawią, czyli w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. Dziś uznajemy za wielki sukces gigantycznej ilości ludzi to, że możemy my medycy naszymi pacjentami zajmować się w Pszczynie na wszystkich dotychczas działających w szpitalu oddziałach. Dziękuję moim współpracownikom, którzy niebywale zaangażowali się przez te ostatnie tygodnie razem ze swoimi rodzinami. Dziękuję też pracownikom starostwa za tak owocną współpracę. Ten szpital będzie nie tylko leczył ludzi, ale będzie też szerzył oświatę zdrowotną. A to jest bardzo ważna część misji takich placówek - mówił dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor pszczyńskiego szpitala.

Do tej pory NFZ nie ogłosił postępowań na prowadzenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego oraz poradni specjalistycznych.

- Będziemy robić wszystko, żeby te obszary działań również znalazły się w szpitalu - podkreśla dr Leśniewski.

Długa walka o pszczyński szpital

20 marca Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w trybie trzymiesięcznym wypowiedział kontrakt dzierżawiącej szpital w Pszczynie spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Powiat pszczyński rozpoczął walkę o pozyskanie kontraktu. Rozpoczęły się rozmowy i zbieranie oświadczeń o gotowości podjęcia pracy od kadry medycznej, wyremontowano dwa piętra szpitala, na których dzierżawca nie prowadził działalności. Trwały też negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia, który mimo obiecanych rokowań, końcem maja ogłosił konkurs na leczenie szpitalne na obszarze powiatu pszczyńskiego. Wszystkie przygotowania prowadzone były w czasie, kiedy w szpitalu kontrakt realizowała jeszcze Centrum Dializa. Spółka z Sosnowca w połowie czerwca poinformowała, że zawiesza przyjęcia do szpitala, wypisała pacjentów lub przewiozła ich do okolicznych szpitali.

Końcem czerwca NFZ poinformował, że odrzucił wszystkie oferty złożone przez powiat pszczyński w konkursie, odrzucone zostały także odwołania. Mogło się wydawać, że to koniec i pszczyński szpital zostanie bezpowrotnie zamknięty. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników szpitala, ich rodzin, wolontariuszy i pszczyńskich firm od początku lipca w budynku ruszyły dalsze intensywne prace związane z dostosowaniem pomieszczeń, w których Centrum Dializa do 30 czerwca prowadziła działalność medyczną. W szpitalu malowano pomieszczenia, wymieniano wykładziny podłogowe, lampy, remontowano sanitariaty. Zespół ds. szpitala pozyskał dodatkowy sprzęt i urządzenia. NFZ ogłosił rokowania na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim w połowie lipca.

Czytaj więcej