Czytasz: Potrawy wigilijne: TRADYCYJNE i PROSTE. Rybne potrawy wigilijne

Potrawy wigilijne: TRADYCYJNE i PROSTE. Rybne potrawy wigilijne

Potrawy wigilijne to lista tradycyjnych potraw, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Jakie potrawy wigilijne warto przygotować? Które potrawy wigilijne są proste? Zobacz obrazy. Czy tradycyjne rybne potrawy wigilijne mają symbolikę?

Jakie potrawy wigilijne warto przygotować?

Wigilia ma być przyjemnym czasem, spędzanym razem z rodziną. Może więc warto postawić na proste potrawy wigilijne, zamiast tracić w kuchni kilka godzin gotując tradycyjne potrawy wigilijne, których przygotowanie wymaga sporej wprawy?

Tradycyjne potrawy wigilijne

Dawniej potrawy wigilijne wymagały jeszcze więcej zaangażowania. Podawano np. zupę migdałową, kisiel z owsa, tradycyjną potrawą wigilijną była zupa z piwa. Dzisiaj lista tradycyjnych dań wigilijnych jest zupełnie inna. Gotujemy z tego, co dostępne jest w sklepach.  

Lista tradycyjnych potraw wigilijnych uzależniona jest od regionu. Wiele wigilijnych dań to proste potrawy z najtańszych produktów.

Rybne potrawy wigilijne

Zgodnie z tradycją, na wigilię przygotowuje się tylko rybne dania. Czerwone mięso nie może pojawić się na wigilijnym stole, dlatego zastępowane jest rybnymi potrawami wigilijnymi. Tradycyjne potrawy wigilijne bazują więc na rybach, warzywach i daniach z mąki.

Potrawy wigilijne [Lista]

  • Makowiec, kutia, makówki, sernik
  • Karp smażony, karp po żydowsku, karp w galarecie, ryba po grecku, śledzie w śmietanie
  • Barszcz z uszkami lub zupa grzybowa
  • Kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki z kapustą i grzybami
  • Kompot z suszu, kompot ze śliwek suszonych

Lista potraw wigilijnych może diametralnie różnić się w zależności od regionu, w którym wigilia jest przygotowywana. Ale różnice w potrawach wigilijnych można zauważyć także w każdym domu. Powyżej najpopularniejsze potrawy wigilijne, tradycyjnie goszczące na wigilijnym stole.

Potrawy wigilijne [OBRAZY]

Potrawy wigilijne: symbolika

Wigilijne potrawy przepełnione są symboliką. Na stole nic nie pojawia się przez przypadek. Wiesz, jaka jest symbolika poszczególnych potraw wigilijnych? Prezentujemy tylko niektóre z dań.

  1. Owoce. Myślisz, że nie ma ich na twojej liście potraw wigilijnych? A kompot z suszu? Jabłka to miłość, a gruszki - długowieczność.
  2. Ryby. Pod każdą postacią, od wieków kojarzone są z Jezusem. To symbolika znana już w starożytności. Z kolei śledź symbolizować ma post.
  3. Zupa grzybowa. Tradycyjnie grzyby kojarzone są ze zdrowiem i siłą fizyczną. Natomiast magiczną moc przypisywano pierogom z kapustą i grzybami.
  4. Mak. Skąd na liście potraw wigilijnych wziął się makowiec? Nie uwierzycie, ale dawniej wierzono,że mak przynosi… bogactwo.

Czytaj więcej