Czytasz: Operatorzy numeru 112 poszukiwani!

Operatorzy numeru 112 poszukiwani!

Urząd wojewódzki rozpoczął nabór kandydatów na nowych pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Obecnie pracuje tam 140 operatorów. Kadrę zasilić ma 40 nowych pracowników.

To nie pierwszy raz, gdy CPR rozpoczyna rekrutację. Mimo sporej liczby operatorów, wciąż potrzebni sa kolejni. W wojewódzkim centrum powiadomienia odbieranych jest średnio 4300 połączeń dziennie. Obecni pracownicy podkreślają, że nie jest to zawód dla każdego.

Stres na pierwszym planie

Pracują w dwunastogodzinnym systemie pracy przez całą dobę. Soboty, niedziele, święta. Każde stanowisko wyposażone jest w 4 monitory, komputer, telefon i zestaw słuchawkowy. Telefony, które odbierają mogą uratować komuś życie. W jednej chwili dzwoni dziecko prosząc o pomoc dla taty, później matka wspominająca o duszącym się maluszku. Ta praca wymaga opanowania oraz radzenia sobie z ogromnym stresem.

Operator odbierając telefon, musi uspokoić dzwoniącego i pomóc w rozpoczęciu działań ratunkowych. Szybkie tempo pracy i stalowe nerwy to podstawa. Jak wspomina dyrektor centrum powiadamiania, nie każdy wytrzymuje takie warunki. 

 - Rekordzista, który najkrócej u nas pracował, był operatorem tylko miesiąc – wspomina dyrektor Tomasz Michalczyk. 

- Mamy w tej chwili 40 wolnych wakatów. I choć wydawać by się mogło, że z obsadą nie będzie problemów, to mimo wielokrotnie ponawianych ogłoszeń chętnych do pracy brak – dodaje. 

Kto może zostać operatorem? 

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy to m.in: wykształcenie co najmniej średnie, znajomość jednego języka obcego na poziomie komunikatywnym, dyspozycyjność, umiejętność skutecznej komunikacji i precyzyjnego przekazywania informacji oraz znajomość ustaw: o zarządzaniu kryzysowym, Państwowym Ratownictwie Medycznym i innych. 

To jedne z podstawowych kryteriów. Jednak to nie wszystko. Potencjalny kandydat musi również ukończyć szkolenie operatorów numerów alarmowych, zdać egzamin i posiadać ważny certyfikat. Dodatkowo co trzy lata dokument musi być odnawiany. 

Oferta wystawiona przez Urząd Wojewódzki ujawnia ile zarabia operator numerów alarmowych. Nowicjusz otrzyma 2510 zł brutto.

Jak informuje nas rzecznik wojewody Alina Kucharzewska, rekrutacja dopiero się rozpoczęła. Ile potrwa? Nie ustalono jeszcze konkretnej daty. - Będziemy szukać do skutku. Aż zgromadzimy pewnych kandydatów - podkreśla Kucharzewska. 

Nowi pracownicy mają zagwarantować pomoc podczas planowanych przejęć numerów 997, 998 i 999. Do końca roku wszystkie numery alarmowe mają być obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. 

>> Centrum Powiadamiania Ratunkowego Katowice <<

 

  źródło: www.slask.eu

Czytaj więcej