Czytasz: Program dla Śląska to "przedświąteczna szopka”?

Program dla Śląska to "przedświąteczna szopka”?

Posłowie PO krytycznie o Programie dla Śląska.

Posłowie Platformy Obywatelskiej krytycznie oceniają przedstawiony przed kilkoma dniami przez premiera Mateusza Morawieckiego Program dla Śląska. Dokument prezentuje w dużej części realizowane już zadania, ma przede wszystkim cel propagandowy i pomija samorządy – uważają.

"To przedświąteczna szopka”, „kolejna kompromitacja rządu PiS”, „wielkie nic dla Śląska” - mówili politycy Platformy podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Przedstawiony przed świętami Program dla Śląska to jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jeden z dwóch dedykowanych w niej regionom (obok Polski Wschodniej). Dokument zawiera m.in. 73 przedsięwzięcia kluczowe o wartości co najmniej 40 mld zł, a także kolejne przedsięwzięcia krajowe, z których woj. śląskie będzie mogło skorzystać na ok. 5 mld zł.

Poseł Krzysztof Gadowski powiedział podczas konferencji, że głównym zadaniem Programu powinno być wsparcie rozwoju gospodarczego regionu, a także m.in. likwidacja szkód górniczych. Dokument przedstawiony przez premiera – w jego ocenie – tego nie gwarantuje. Program prezentuje przedsięwzięcia, które są już w dużej części realizowane, a także elementy, przy których nie wskazano konkretnych kwot – mówił poseł. Jego zdaniem program był pisany „szybko i na kolanie”.

Odniósł się m.in. do zawartych w Programie planów inwestycji w dziedzinie energetyki, a także budowy-odtworzenia kopalni węgla koksowego w perspektywie lat 2018-2019 kosztem 1,8 mld zł oraz budowę-odtworzenie kopalni węgla energetycznego kosztem ok. 5 mld zł, w której wydobycie miałoby zostać uruchomione najpóźniej w 2030 r. Gadowski podkreślił, że nie wiadomo, które podmioty miałby wspierać te inwestycje. Według niego, pieniądze na te cele będą musieli wypracować sami mieszkańcy Śląska, m.in. w postaci zwiększenia cen energii elektrycznej.

- Każdy projekt, każda inwestycja, finansowanie, o którym czytamy w Programie dla Śląska zaprezentowanym przez PiS, to wszystko już było. O tym wszystkim czytaliśmy albo w programie budowy dróg krajowych, albo w programie modernizacji kolei, albo wreszcie w Kontrakcie Terytorialnym (podpisanym przez zarząd woj. śląskiego i rząd PO) - powiedziała posłanka Izabela Leszczyna.

W jej ocenie zaprezentowany przez obecny rząd Program „nie daje nic nowego, wręcz zabiera niektóre rzeczy”.

- W Programie dla Śląska rząd PiS daje 7-8 mld zł mniej niż PO, daje w dodatku po raz drugi. Nie można dwa razy dawać tego samego, bo to wszystko już raz Śląsk otrzymał - dodała.

W jej opinii w prezentacji Programu chodzi o efekt propagandowy - „PiS chce zatrzeć wrażenie złych słów Jarosława Kaczyńskiego o Ślązakach, udaje, że Śląsk jest dla PiS-u ważny”. Posłanka uważa też, że Program jest przejawem centralizacji, bo eliminuje z jego realizacji samorządy.

B. minister Skarbu Państwa poseł Andrzej Czerwiński przekonywał, że Program jest sprzeczny kierunkami przyjętymi w instytucjach europejskich i negocjacjach dotyczących klimatu i energii. Podkreślił, że Europa „utrzymuje twardy kurs na czystą, przyjazną energię”.

- My, poprzez rząd PiS, traktujemy to jako zagrożenie dla Polski, Śląska, dla Ślązaków i kopalń. Świat i Europa traktuje to jako okazję do wykorzystania, my stawiamy bariery stawiając coraz wyższe limity np. emisyjne - powiedział Czerwiński. Ocenił, że Program jest „konserwowaniem czegoś, co i tak w świecie się nie utrzyma”.

Poseł zaznaczył, że dostępne zasoby węgla należy wykorzystać, ale nie można fundamentu energetyki "budować na czymś, co jest przemijalne". Przekonywał, że szansą Śląska i całej Polski są innowacje, stawianie na nowe technologie oraz inwestowanie w odnawialne źródła energii i czysty przemysł. Bez podjęcia takich działań, biorąc pod uwagę zobowiązania międzynarodowe, Polska będzie skazana na importowanie tańszej energii z zewnątrz – dodał Czerwiński.

Celem zaprezentowanego przez rząd Programu ma być m.in. wzmocnienie gospodarcze "obszaru Śląska". Ma on na celu doprowadzenie w perspektywie długoterminowej (2030 r.) do zmiany profilu gospodarczego regionu i stopniowe zastępowanie tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak górnictwo i hutnictwo, nowymi przedsięwzięciami w sektorach bardziej produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie.

W Programie wymieniono działania dotyczące m.in. zwiększania bezpieczeństwa energetycznego, poprawy jakości środowiska i infrastruktury transportowej, zwiększenia aktywności zawodowej i podnoszenia kwalifikacji mieszkańców regionu, hamowania procesów depopulacji i rozwoju szkolnictwa wyższego.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje

Czytaj więcej

#PiS #PO #program dla Śląska