Czytasz: Posłowie milionerzy. Zobacz, ile mają

Posłowie milionerzy. Zobacz, ile mają

Milion w gotówce, księgozbiór o wartości 100 tys. zł., kredyt na kampanię wyborczą, pożyczka na zamek czy wyciąg narciarski. Co znajduje się w oświadczeniach majątkowych posłów województwa śląskiego?

Oświadczenia majątkowe posłów 2016

Kancelaria Sejmu opublikowała oświadczenia majątkowe posłów za 2016 rok. Reprezentanci niższej izby parlamentu deklarują w nich m.in. jakimi dysponują środkami zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach. Znajdują się w nich także informacje o posiadanych nieruchomościach, akcjach, źródłach dochodu czy zaciągniętych kredytach. Prześwietliliśmy oświadczenia 55 posłów naszego województwa. Łączna wartość ich majątków, to około 37 mln zł.

Najbogatsi posłowie z woj. śląskiego: 1 miejsce

Najbogatszym posłem województwa śląskiego jest Grzegorz Długi z Kukiz’15. Były konsul zgromadził blisko 1,5 miliona w gotówce: ok. 900 000 złotych, 110 000 euro i 10 000 dolarów. Jest właścicielem 200-metrowego domu o wartości 1,5 mln złotych oraz innych nieruchomości, których łączna wartość przekracza 200 tys. zł. Większość posiadanego majątku zgromadził przed zajęciem miejsca w ławie poselskiej. Jest właścicielem kancelarii adwokackiej w Katowicach i Krakowie, która zapewniła mu ponad 800 tys. zł. W portfelu inwestycyjnym znajdują się akcje spółki paliwowej, banku i firmy telekomunikacyjnej. Jak deklaruje, pobrał blisko 30 tys. złotych diety, a z tytułu uposażenia poselskiego zarobił jedynie 16 tys. zł

Grzegorz Długi jest właścicielem pamiątek rodzinnych, obrazów i przedmiotów kolekcjonerskich, których wartość przekracza 10 tys. zł. Po drogach porusza się Jaguarem XF z 2011 roku i BMW X3 z 2008. Jak deklaruje cały majątek stanowi wspólną własność jego i żony. Majątek posła z Katowic oszacowaliśmy na 3,1 mln złotych.

Najbogatsi posłowie z woj. śląskiego: 2 miejsce

 

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Andrzej Sośnierz z klubu poselskiego Prawo i Sprawiedliwość. Były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia deklaruje, że całość wskazanego majątku stanowi jego własność odrębną. Chociaż w gotówce zgromadził zaledwie 1068 zł, to jednak ponad milion złotych stanowią wierzytelności. Wobec jakiego podmiotu, nie wskazuje. Podaje jednak, że na koncie emerytalnym zgromadził ok. 130 tys. zł oraz wymienia nieruchomości o wartości ponad 1,5 mln złotych. Wśród nich znajduje się działka „zabudowana częściowo zrujnowanym pałacem”. Główne źródło utrzymania w 2016 roku stanowiła pensja dyrektora Muzeum Etnograficznego w Chorzowie oraz umowy o dzieło. Z tego tytułu poseł zarobił blisko 400 tys. zł. Uposażenie poselskie, to jedynie 16 tys. złotych oraz blisko 30 tys. zł z tytułu diet poselskich. W przeciwieństwie do Grzegorza Długiego w jego deklaracji znajdziemy 8 pozycji zaciągniętych pożyczek oraz kredytów na łączną wartość 500 tys. złotych. Większość zobowiązań stanowią wsparcie Fundacji „Zamek Chudów”. Majątek posła z okręgu katowickiego szacujemy na 2,4 mln zł.

Najbogatsi posłowie z woj. śląskiego: 3 miejsce 

Trzecie miejsce zajmuje także poseł wybrany z okręgu katowickiego, od lat związany z Zabrzem, prof. Marian Zembala. Majątek byłego ministra zdrowia stanowią głównie nieruchomości. Wśród nich dom o wartości ok. 1,5 mln złotych oraz działki wycenione łącznie na ponad 800 tys. zł. W polskiej walucie, poseł zgromadził ok. 28 tys. Praktykę lekarską zawiesił w czerwcu 2015 roku. Jak to w gronie liderów tego rankingu, większość przychodów pochodzi spoza Sejmu. Z tytułu zatrudnienia w ministerstwie zdrowia poseł zarobił 15 tys. zł. Nie wymienia diet, a z tytułu pełnienia funkcji posła na jego konto wpłynęło blisko 30 tys. zł. Główne źródło dochodu stanowi jednak wynagrodzenie z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To łącznie blisko 250 tys. zł. Skrupulatnie poseł wymienia pozostałe źródła wynagrodzenia z tytułu praw autorskich w wysokości od 45 zł do 910 zł. W garażu stoi Mercedes ML z 2008 roku. Kończy się także leasing na Skodę Fabia.

Najbogatsi posłowie z woj. śląskiego: Pierwsza dziesiątka

W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Jacek Falfus (PiS), Barbara Dolniak (.N), Anna Nemś (PO), Borys Budka (PO), Paweł Kobyliński (.N), Kazimierz Matuszny (PiS), Izabela Kloc (PiS) oraz Beata Małecka-Libera (PO). Wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski zajmuje 16 miejsce w rankingu, przed sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisławem Szwedem. Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości znalazł się na 26 miejscu.

Kredyt na kampanię

Jedyną osobą, która zadeklarowała kredyt na kampanię wyborczą jest Izabela Kloc z PiS. Na ten cel była senator zadłużyła się na 87 tys. zł. Na dzień 31.12.2016 do spłaty zostało blisko 59 tys. zł. Pani poseł deklaruje, że jedynym źródłem dochodu jest pełniony przez nią mandat. Z tego tytułu jeszcze jako senator otrzymała 548 zł i 154 tys. jako posłanka. Izabela Kloc pobrała ponad 31 tys. zł tytułem diet poselskich. Pani poseł deklaruje, że nie posiada wolnych środków zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej. Łączna wartość kredytów do spłacenia, to blisko 500 tys. zł.  Znaczącą część majątku stanowski dom o wartości 1,3 mln zł oraz działki wartości ok. 700 tys. złotych oraz dziesięcioletnie Volvo V50 z 2007r.

Wyjątkowo skrupulatnie swoje oświadczenie wypełnił poseł Mirosław Suchoń (.N). W rubryce środki w walucie obcej wymienia 350 euro, 99 dolarów i... 5 funtów. Poseł Czesław Sobierajski (PiS) swój księgozbiór wycenił na ok 100 tys. złotych, a z deklaracji Kazimierza Matusznego (PiS) wynika, że jest właścicielem wyciągu narciarskiego.

 

Czytaj więcej