Czytasz: Porządki w szafie na wiosnę

Porządki w szafie na wiosnę

Co zrobić z niechcianymi ciuchami? Wyrzucić - szkoda, a może komuś przekazać? Tylko komu? Podpowiadamy!

W końcu nadeszła upragniona wiosna. Temperatura rośnie, zimową garderobę chowamy do pudeł, co sprytniejsi, aby zaoszczędzić miejsce w szafie korzystają z próżniowych worków. Wyciągamy wiosenną garderobę i zaskakuje nas brak miejsca. Nagle okazuje się, że do ubrań z zeszłej wiosny doszły nowe ciuchy. Robimy więc przegląd tego, co mamy. Za małe, za duże, nie ten kolor, płaszcz kupiony w zeszłym roku jest już passé. Tworzymy górę rzeczy do oddania, a w zasadzie kilka. Rzeczy pakujemy w worki, a worki pakujemy z powrotem do szafy, bo przecież szkoda wyrzucić.

Porządki w szafie? Wymień się z koleżanką!

Jednym ze sposobów na pozbycie ciuchów są oczywiście aukcje internetowe. Propozycje sprzedaży można też wrzucać na grupy na portalu społecznościowym Facebook. Wymiana z koleżankami z pracy, przyjaciółkami to także dobra opcja. Swap party to szansa na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Pojemniki z odzieżą - są bezpieczne!

Całoroczną zbiórkę odzieży, pościeli, zabawek prowadzi Polski Czerwony Krzyż. Do specjalnych oznakowanych kontenerów zlokalizowanych na terenie całego kraju można wrzucić to, co nam w domu zawadza. Jednak warunek jest taki, aby te przedmioty były w dobrym stanie.

Twój dar wykorzystamy na poprawę warunków życia najbiedniejszych rodzin.


Osoby, które sądzą, że kontenery oznaczone logiem PCK są własnością innej, prywatnej firmy, informujemy, że instytucja ta w latach 2006-2008 współpracowała z przedsiębiorstwem zajmującym się gromadzeniem i przetwarzaniem tekstyliów, jednak teraz pojemniki są w 100% własnością Polskiego Czerwonego Krzyża!

Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom.

- Zebrane tekstylia przekażemy lokalnym partnerom, którzy zdecydują o ich dalszym losie – większość zgromadzonych rzeczy zostanie przeznaczona na cele przemysłowe (np.: przerobiona na czyściwo, materiały do uszczelniania), część trafi do sprzedaży w second handach. Za wszystkie zebrane tekstylia PCK otrzyma pieniądze na obsługę dobroczynnych działań.

LOKALIZACJA KONTENERÓW POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM - SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ ODDAĆ RZECZY!

Sklepy charytatywne

Na podobnych zasadach działa “Punkt dobroczynny” w Zabrzu prowadzony przez koło zabrzańskie koło Towarzystwa im. świętego Brata Alberta. Tutaj rzeczy można przynieść, oddać. Później trafią one na wieszaki. Za kilka złotych inne, potrzebujące osoby mogą je później nabyć. Sklep charytatywny w Zabrzu w swojej ofercie poza ubraniami ma także akcesoria do domu i sprzęt medyczny.

- Działalność punktu umożliwia dwustronne pomaganie - tłumaczy Maria Demidowicz, szefowa zabrzańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta - Po pierwsze można pomóc oddając zbędne rzeczy, a po drugie - można pomóc kupując.

Za rzeczy zakupione w "Punkcie dobroczynnym" zapłacimy i otrzymamy specjalne “cegiełki”. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży artykułów są przekazywane na cele statutowe Koła, czyli na prowadzenie całodobowych placówek dla osób bezdomnych, ośrodka wsparcia dla kobiet, mieszkań readaptacyjnych dla kobiet i schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Punkt w Zabrzu, na rogu ulic 3 Maja i 34 róg Sienkiewicza działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 14:00, z wyjątkiem środy, wtedy jest otwarty od 12:00 do 17:00.


Schroniska, noclegownie czekają. “Lotne zbiórki”

Zima się skończyła, ale nie oznacza to, że skończyły się problemy osób bezdomnych i placówek prowadzących schroniska czy noglegownie. Kurtki przeciwdeszczowe, pościel, koce są tutaj towarem deficytowym, podobnie jak bielizna.

Zbiórki odzieży cyklicznie prowadzą też inne organizacje. Przykładowo Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, które prowadzi noclegownię i stołówkę dla bezdomnych na ul. Jagiellońskiej w Katowicach. Potrzebne są przede wszystkim ubrania dla mężczyzn, bo tych jest zdecydowanie więcej. Przydadzą się też koce, kołdry czy materace. Towarzystwo Górnośląskie prowadzi też lotne zbiórkii odzieży w regionie, o czym informuje z wyprzedzeniem poprzez specjalne ulotki.

Całoroczną zbiórkę prowadzi też gliwickie Koło Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

- Najpotrzebniejsza jest bielizna i buty. To są rzeczy, których wciąż brakuje - mówi Jan Sznajder, prezes gliwickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Przyda nam się również pościel i poszewki.

Rzeczy do schroniska zlokalizowanym w Gliwicach-Bojkowie (ul. świętego Brata Alberta 63) można przywozić w godzinach od 6:00 do 21:00. Na miejscu jest wówczas dyżurny, który odbierze pakunek.

Opcji wiele - z której Ty zamierzasz skorzystać?

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej