Czytasz: Wstrząs w KWK Mysłowice. Cztery osoby poszkodowane

Wstrząs w KWK Mysłowice. Cztery osoby poszkodowane

Mieszkańcy Mysłowic informowali o tąpnięciu. Zadrżało całe miasto.

O godz. 9:11, na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice Wesoła odnotowano silny wstrząs.

- Do wstrząsu doszło na pokładzie 510, poziom 665 m w rejonie drugiej ściany. Był on odczuwalny w kilku miejscowościach. Informowali o tym mieszkańcy m.in: Sosnowca, Mysłowic, Tychów, Lędzin i Imielina - powiedział nam dyspozytor. 

Na początku nic nie było wiadomo o poszkodowanych. Obecnie Polska Grupa Górnicza informuje o czterech rannych górnikach. 

- Z obszaru wstrząsu wycofano 26 górników, którzy tam pracowali. 25 wyszło o własnych siłach wyjechało na powierzchnię - informuje, Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

- Cztery osoby zostały poszkodowane. Jednego z górników 40-letniego kombajnistę przetransportowano do szpitala św. Barbary w Sosnowcu - dodaje Głogowski.

Mężczyzna został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na razie nie jest znany charakter jego obrażeń. Trzej inni górnicy spośród tych, którzy samodzielnie wyjechali na powierzchnię, mają niegroźne obrażenia, głównie stłuczenia i otarcia. Udzielono im pomocy lekarskiej.

Do wstrząsu doszło w pobliżu uruchomionej w listopadzie ubiegłego roku ściany wydobywczej, obecnie przygotowywanej do likwidacji. Po wstrząsie, zaliczonym do kategorii wstrząsów wysokoenergetycznych, prace zostały wstrzymane. Na krótko wstrzymano też wydobycie z dwóch innych ścian, później jednak można było tam wznowić eksploatację. Wstrząs zaraportowała sieć sejsmiczna Polskiej Akademii Nauk. 

W środę w rejonie wstrząsu zaplanowano wizję lokalną, podczas której eksperci ocenią zniszczenia, do jakich mogło dość w wyrobiskach, a także zarekomendują dalsze działania, by zapewnić bezpieczeństwo w tym rejonie i kontynuować prace zmierzające do zakończenia eksploatacji oraz likwidacji ściany.

 > Zobaczcie częstotliwość wstrząsów w ostatnich latach <

 

Czytaj więcej