Czytasz: Poradnia Leczenia Niepłodności od dzisiaj w Katowicach

Poradnia Leczenia Niepłodności od dzisiaj w Katowicach

Inwestycję wsparł Urząd Miasta Katowice kwotą 0,5 mln zł.

To kolejny etap rozwoju tego rodzaju usług w katowickim szpitalu. W listopadzie otwarto po gruntownym remoncie Oddział Endokrynologii Ginekologicznej. 

"Zapotrzebowanie na takie leczenie jest duże, dlatego staraliśmy się, żeby część szpitalna i ambulatoryjna były w jednym miejscu. Jeśli w jakimś przypadku nie uda się zakończyć diagnostyki na etapie ambulatoryjnym i konieczne będą badania inwazyjne, to będą mogły być poszerzone poprzez oddział endokrynologii ginekologicznej. To jest to, czego brakowało na pewno w publicznych placówkach, bo o to chodzi, by te świadczenia były dostępne w jednym miejsca dla wszystkich, w ramach finansowania przez NFZ" – powiedział PAP dyrektor szpitala Ireneusz Ryszkiel. 

Jak zaznaczył ordynator oddziału endokrynologii ginekologicznej UCK prof. Paweł Madej, diagnostyka zaburzeń prokreacyjnych jest wielokierunkowa, a lekarz ginekolog potrzebuje w niej wsparcia innych specjalistów. 

"Była potrzeba stworzenia takiej jednostki jak ta, w której będzie pracowało wielu specjalistów, ginekologa w rozpoznawaniu przyczyny niepłodności wspierają bowiem: urolog, internista, endokrynolog, genetyk kliniczny, psycholog, potrzebna jest pracownia seminologiczna - to wszystko stworzyliśmy w jednym miejscu" – powiedział prof. Madej. 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne włączyło się w realizację programu Ministerialnego Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020, stając się jednym z referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Na realizację programu szpital uzyskał jedną z największych dotacji Ministerstwa Zdrowia, która wyniosła 3,7 mln zł. Koszt inwestycji związanej z utworzeniem Poradni Leczenia Niepłodności wraz z Laboratorium Andrologicznym i wyposażeniem w sprzęt medyczny to 1,7 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia wyniosło ponad 1 mln zł. Prace budowlane trwały 4 miesiące. 

W ramach Poradni Leczenia Niepłodności powstały: gabinet zabiegowy oraz gabinet badań, a także pracownia andrologiczna. Placówka jest w pełni przystosowana do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych. 

Równolegle prace wykonywane były również w ramach kolejnej inwestycji - przebudowy pomieszczeń szpitala na potrzeby Ginekologicznej Izby Przyjęć. W wyniku przeprowadzonych robót rozbiórkowych i prac budowlano-instalacyjnych powstała nowa Ginekologiczna Izba Przyjęć wraz z poradniami: Ginekologiczną i Endokrynologii Ginekologicznej, a także Szkoła Rodzenia "Mama w Centrum". 

W ramach przebudowy powstały m.in.: gabinety przyjęć, rejestracja wraz z poczekalnią, trzy gabinety poradni, gabinet USG, poczekalnia dla pacjentek zakwalifikowanych do przyjęcia na oddział. Koszt Modernizacji Ginekologicznej Izby Przyjęć to 1 977 758 zł. Inwestycję wsparł Urząd Miasta Katowice kwotą 0,5 mln zł.

Czytaj więcej