Czytasz: Poprawia się sytuacja na rzekach w woj. śląskim

Poprawia się sytuacja na rzekach w woj. śląskim

"Jeśli sytuacja meteorologiczno–hydrologiczna nadal będzie się poprawiać, wojewoda śląski wieczorem odwoła pogotowie przeciwpowodziowe"

Do sobotniego wieczoru sytuacja na wezbranych rzekach w woj. śląskim powinna się ustabilizować - oceniają służby kryzysowe. Poziom wód wielu rzek - m.in. Odry - wciąż przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe, ustały jednak opady deszczu, a fala kulminacyjna stopniowo przechodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Śląskie: wody przekroczą stan alarmowy!

- Jeśli sytuacja meteorologiczno–hydrologiczna nadal będzie się poprawiać, wojewoda śląski wieczorem odwoła pogotowie przeciwpowodziowe - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Gdzie odwołano alarm przeciwpowodziowy?

W związku ze spadkiem poziomu wód odwołano już alarm przeciwpowodziowy w gminach Milówka i Siewierz. Alarm utrzymano w gminie Krzyżanowice, jednak również tam w ciągu kilku godzin przewidywany jest spadek niebezpiecznego poziomu wód w Odrze - jeszcze w sobotę rano stan alarmowy był tam przekroczony o 154 cm, z tendencją wzrostową.

CZYTAJ TAKŻE: Cieszyn ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

Nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu gminach powiatu częstochowskiego, w gminie Ujsoły, w powiatach cieszyńskim i bieruńsko–lędzińskim oraz w gminach Radziechowy–Wieprz i Sośnicowice.

- Przez Odrę i Wisłę przechodzi fala kulminacyjna, jednak, według zapewnień hydrologów, do wieczora sytuacja na śląskich rzekach powinna się ustabilizować. Wszystkie służby utrzymywane są jednakże w pogotowiu - wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Kilkaset interwencji straży pożarnej

W związku z intensywnymi opadami deszczu straż pożarna interweniowała kilkaset razy, najczęściej w powiecie częstochowskim. Główne działania to wypompowywanie wody z zalanych posesji i podtopionych piwnic oraz udrażnianie przepustów; umacniano też wały przeciwpowodziowe. Ponadto strażacy monitorują stany wód w rzekach i na zbiornikach w zagrożonych miejscach. W całym woj. śląskim w działania zaangażowano ponad 3 tys. strażaków z jednostek zawodowych i ochotniczych.

W sobotę poziom wód przekroczył stan alarmowy lub ostrzegawczy w niektórych punktach pomiarowych na Odrze, Wiśle, Pszczynce, Brynicy, Przemszy, Rudzie, Olzie, Psinie, Kłodnicy, Małej Panwi, Białej Wisełce, Iłownicy, Gostyni, Mitrędze, Sole i Koszarawie. W wielu miejscach doszło do podtopień - głównie pól i łąk, ale także posesji i lokalnych dróg.

W większości stacji pomiarowych trend dotyczący stanu wód oceniano w sobotę jako spadkowy lub stabilny.

Czytaj więcej