Czytasz: Popielec: Trzeba iść do kościoła?

Popielec: Trzeba iść do kościoła?

W Środę Popielcową posypujemy głowy popiołem i pościmy. Kogo obowiązują te zasady?

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Nadchodzi tuż po Ostatkach, zwanych też „Śledzikiem”. Tańce i zabawy muszą poczekać, karnawał się skończył. Przed nami 40 dni oczekiwania na radosne Święta Wielkiej Nocy.

Popielec jest świętem ruchomym, wypada pomiędzy 5 lutego a 10 marca. W tym roku Wielkanoc przypada na 21 kwietnia, w więc Środę Popielcową obchodzimy właśnie 6 marca.

Czy w Popielec trzeba iść do kościoła?

W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Jest jednak wciąż żywa tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty, która pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił ją obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wtedy ustalono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Podczas posypywania głów popiołem kapłani mówią: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Kogo obowiązuje post?

Co ważne, Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu. Katolików obowiązuje post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) oraz post ilościowy (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech, w tym jednego do syta. Drugim takim dniem w ciągu roku jest Wielki Piątek.

 

Czytaj więcej