Czytasz: 500 plus: więcej wniosków, niż w śląskiem, złożono tylko w woj. mazowieckim!

500 plus: więcej wniosków, niż w śląskiem, złożono tylko w woj. mazowieckim!

Im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej wypłacone zostaną pieniądze. Od pierwszego sierpnia w całym kraju złożono ponad milion wniosków do rządowego programu "Rodzina 500 plus". Jak na tle innych województw wypada śląskie?

- Jeżeli rodziny chcą dalej otrzymywać "świadczenie wychowawcze" Rodzina 500 plus muszą złożyć nowe wnioski. Wnioski nie są składane z urzędu, nie są automatycznie realizowane. Wniosek musimy od nowa wypełnić – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (182,4 tys.). Najmniej w woj. opolskim (22,8 tys.). Śląskie znalazło się na drugim miejscu. Dokumenty z aplikacją do programu "Rodzina 500 plus" wypełniono blisko 134 tys. razy. To o 48 tys. mniej niż w woj. mazowieckim, ale ponad 111 tys. więcej niż w opolskiem. 

RANKING ZŁOŻONYCH WNIOSKÓW

1.  woj. mazowieckie - 182 429
2. woj. śląskie - 133 981
3. woj. wielkopolskie - 122 992
(...)
16. woj. opolskie - 22 838


>> 500 PLUS I ALIMENTY. CO SIĘ ZMIENIŁO? <<


Im wcześniej rodzice i opiekunowie złożą podanie o przyznanie środków z programu, tym szybciej zostaną im wypłacone pieniądze. Jeżeli wniosek zostanie złożony do 30 sierpnia to przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do 31 października. Podania, które wpłyną we wrześniu są równoznaczne z wypłatą do 30 listopada, z wyrównaniem za październik i listopad. 

500 PLUS - GDZIE SKŁADAĆ WNIOSKI?

Podobnie jak podczas pierwszego etapu projektu, dokumenty z aplikacją do programu "Rodzina 500 plus" można złożyć w gminie, w której mieszkamy.


Wniosek można złożyć osobiście, listownie oraz przez Internet. eWniosek o świadczenie wychowawcze będzie można wysłać za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Wszystkie dokumenty, jakie należy złożyć podczas ubiegania się o świadczenie wychowawcze, dostępne są na stronie ministerstwa oraz w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

500 PLUS - WNIOSEK PDF

Czytaj więcej