Silesion.PL

serwis informacyjny

Ponad 14 mln dofinansowania na ekologiczne budownictwo w Katowicach

Giszowiec KTBS Wizualizacja z lotu ptaka wizualizacja be3design

Giszowiec KTBS Wizualizacja z lotu ptaka wizualizacja be3design

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się budowa nowego osiedla przy ulicy Kosmicznej. W ramach tej inwestycji miasto Katowice wybuduje 111 nowych, komfortowych mieszkań za kwotę ponad 62 mln zł. Katowice pozyskały kolejne dofinansowanie dla tej inwestycji, która ma być gotowa do końca 2025 r. – tym razem to niemal 14,5 mln zł.

– Jestem przekonany, że powstające mieszkania przy ul. Kosmicznej przypadną do gustu przyszłym lokatorom. Giszowiec to położone wśród lasów, ale dobrze skomunikowane osiedle. Jest bardzo lubiane przez mieszkańców i postrzegane jako dobre miejsce do życia. To znakomita lokalizacja dla tego typu inwestycji, którą dla miasta realizuje nasz KTBS. Dodatkowo dobrą wiadomością jest pozyskanie dofinansowania zewnętrznego dla tej realizacji w wysokości niemal 14,5 mln zł – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. – Oznacza to, że łącznie na realizację tego osiedla pozyskaliśmy ponad 42 mln zł środków zewnętrznych – dodaje prezydent.

Ekologiczne osiedle z kolejnym dofinansowaniem 

Budowane osiedle będzie pierwszą tego typu inwestycją Polsce. Pojawi się na nim wiele proekologicznych rozwiązań i instalacji. W celu poprawy lokalnej retencji zostaną zbudowane ogrody deszczowe, energia potrzebna do obsługi budynków będzie pozyskiwana z fotowoltaiki, a budynki nie będą podłączone do sieci ciepłowniczej tylko wyposażone w autonomiczne systemy ogrzewania. Na osiedlu zostaną także posadzone wysokie drzewa. Wszystkie te rozwiązania zostały docenione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w programie Planu Rozwojowego pozytywnie rozpatrzył wniosek miasta o dodatkowe bezzwrotne dofinansowanie inwestycji na kwotę niemal 14,5 mln zł.

– Plan Rozwojowy to finansowe wsparcie w ramach działania B3.5.1 Inwestycje w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Program stawia przed inwestorami obowiązek wykazania, iż przedsięwzięcia są zgodnie z regułą DNSH – „Do No Significant Harm” czyli „nie czyń poważnych szkód”. Jednym z warunków udzielenia finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego, jest potwierdzenie, że przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych oraz wykazanie wartości rocznego wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku poniżej 52 kWh/(m2/rok). My w inwestycji na ul. Kosmicznej te warunki spełniamy, dlatego udało się pozyskać kolejne środki na ten projekt – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Nagradzany ekoprojekt

Projekt osiedla został wyłoniony w konkursie architektonicznym przeprowadzonym we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Autorkami koncepcji osiedla przy Kosmicznej są Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł–Rurańska z pracowni K3Xmore. Budowa zgodnie z harmonogramem zakończy się w grudniu 2025 r. Warto przypomnieć, że projekt dla tej inwestycji otrzymał nagrodę specjalną podczas ubiegłorocznej edycji PLGBC Green Building Awards 2023. Jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy robót budowlanych – firmy Maximus, miasto na jego realizację pozyskało dofinansowanie: z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (niespełna 6,5 mln zł) oraz Funduszu Dopłat (nieco ponad 21,6 mln).

Przyszli najemcy będą mogli skorzystać z dopłaty do czynszu w programie „Mieszkanie na Start”. Wysokość dopłaty uzależniona będzie m.in. od wysokości dochodu gospodarstwa domowego oraz powierzchni normatywnej lokalu mieszkalnego. 

7 budynków i 111 mieszkań 

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 111 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do lokali czteropokojowych. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55 m2, ale największe mieszkania będą miały 4 pokoje i 94 m2 powierzchni. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych. 

Osiedle przy ul. Kosmicznej będzie 4 inwestycją KTBS na Giszowcu. Wcześniej spółka zbudowała tu dwa etapy osiedla Pod Kasztanami oraz zespół domków z mieszkaniami na sprzedaż na kameralnym osiedlu Przyjazny Zakąte

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024