Czytasz: Pomodlą się za zło, które niesie ze sobą „Klątwa”

Pomodlą się za zło, które niesie ze sobą „Klątwa”

W Teatrze Rozrywki będzie „Klątwa”, przed budynkiem protesty, a w kościele msze przebłagalne. Co się wydarzy 3 sierpnia w Chorzowie?

Najpierw warszawski Teatr Powszechny wystawił „Klątwę”. A potem rozpętała się burza. Także na polu religijnym. Zaczęło się od oświadczenia Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika Jana Pawła II. Kardynał napisał, że „największy ból sprawia mu ohydne poniżanie Papieża Polaka”. Poprosił też o modlitwę wynagradzającą bluźnierstwo obecne w „Klątwie”. Do apeli kościoła o modlitwę dołączyła diecezja sosnowiecka. Decyzją biskupa Grzegorza Kaszaka jako przebłaganie i zadośćuczynienie mają być ofiarowane wszystkie "uliczne" drogi krzyżowe w diecezji. Archidiecezja katowicka nie podjęła wtedy inicjatywy.

Ekspiacja, post i modlitwa

Za to w niedzielę, 29 lipca, Arcybiskup Katowicki i duszpasterze miasta Chorzów wydali specjalny komunikat w sprawie planowanego na 3 sierpnia w chorzowskim Teatrze Rozrywki spektaklu „Klątwa”. Wzywają w nim do „podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy”.

O co proszą? Ekspiacja to odpokutowanie na winę. Chodzi w niej o przywrócenie jedności z Bogiem, która została zachwiana przez osobę, która zgrzeszyła lub innego człowieka czy społeczność.

- Chodzi o przeproszenie Pana Boga i modlitwę. To są pobożnościowe praktyki, od dawna stosowane w kościele. Ponadto, chorzowscy proboszczowie zapraszają na msze święte i nabożeństwa, które odbędą się w czwartkowy wieczór, w momencie wystawiania spektaklu w Teatrze Rozrywki. Będzie chwila ciszy i skupienia, a potem odśpiewanie suplikacji przebłagalnej za zło, które się wydarzy – mówi ks. dr Grzegorz Śmieciński, rzecznik metropolity katowickiego.

Jakie zło ma na myśli? - To, które niesie za sobą ta sztuka – dodaje Śmieciński. Rzecznik powiedział nam, że były stosowane listy ze strony poszczególnych parafii z Chorzowa. Wiele z nich, podpisanych przez wiernych.

- Jest wiele oddolnych inicjatyw parafian, które nas cieszą. Ale żaden z listów nie doczekał się odwiedzi dyrektora teatru – tłumaczy rzecznik.

Proszą o wstawiennictwo św. Floriana

Komunikat Skworca brzmiał: „Jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego - jesteśmy oburzeni i zasmuceni planowanym wystawieniem na scenie chorzowskiego teatru skrajnie kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”. Arcybiskup napisał w liście, że „spektakl „Klątwa” nie służy budowaniu dobra wspólnego, bo zaburza pokój społeczny i jawnie demonstruje brak szacunku decydentów – dyrektora teatru i rady programowej - dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących”. Apelował o odwołanie spektaklu i poprosił o wstawiennictwo św. Floriana.

Będą protesty pod teatrem

A tymczasem, Jacek Lanuszny z Ruchu Narodowego zapowiedział, że przygotowuje protest przed chorzowskim Teatrem. Zgromadzenie publiczne ma się odbyć 3 sierpnia w godz. 17:30 – 19:30. Przewidywanych jest między 100 a 300 osób.

Środowiska prawicowe też wzywają do odwołania „Klątwy”. Dariusz Miłkowski, dyrektor Teatru Rozrywki, przyznał, że spektaklu nie odwoła. W dobór repertuaru teatru nie interweniuje też Urząd Marszałkowski, któremu podlega chorzowski Teatr.

Teatr Rozrywki po raz 19. pokaże spektakle w ramach Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień. W tym roku postawili na warszawski Teatr Powszechny i jego trzy najnowsze premiery. Największą popularnością cieszy się „Klątwa” Olivera Frljićia. Wszystkie bilety, których cena wahała się od 55 do 170 zł, zostały sprzedane.

Czytaj więcej