Czytasz: Mickiewicz odwiedził katowicki rynek

Mickiewicz odwiedził katowicki rynek

Teatr czyni cuda. Dziś na placu Kwiatowym stanął pomnik Adama Mickiewicza.

Katowice są trzecim miastem, zaraz po Krakowie i Wrocławiu, w którym zagościła replika pomniku wieszcza. Twórcami oryginalnej kampanii społecznej są krakowski Teatr Groteska oraz Festiwal Materia Prima.

- Akcja "Artyści na cokoły" ma na celu przypomnienie nam - społeczeństwu, o czymś takim jak sztuka wysoka. Celem akcji jest wyłonienie w plebiscycie pięciu artystów, którzy zasługują na to, by ich pomniki znalazły się w rotacyjnej galerii artystów polskich - tłumaczy Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Wydarzeniu, oprócz uroczystemu odsłonięciu pomnika, towarzyszyło czytanie fragmentów twórczości Mickiewicza przez uczniów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

- Cieszymy się, że młodzież będzie miała okazję do pewnej refleksji i zweryfikowania swoich sympatii i jeszcze bardziej ochoczo zwróci się do twórczości Adama Mickiewicza - dodaje Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Akcja "Artyści na cokoły" jest zapowiedzią 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA. Festiwal ten rozpocznie się 18 lutego 2017 w Krakowie. Pomnik Mickiewicza będzie można podziwiać do godziny 18 w niedzielę.

Czytaj więcej