Czytasz: Polski Air Force One przyleciał. Nosi imię marszałka Piłsudskiego [aktualizacja]

Polski Air Force One przyleciał. Nosi imię marszałka Piłsudskiego [aktualizacja]

Wylądował nowy samolot dla VIP-ów. Najważniejsze osoby w państwie będą bezpiecznie podróżować.

Źródło: Twitter/DowództwoGeneralne, Fot:Sylvain Gourheu

Samolot nosi imię "Marszałek Józef Piłsudski". Jego matką chrzestną została st. szer. Oktawia Nowacka, pięcioboistka i mistrzyni olimpijska. Wizerunek Józefa Piłsudskiego jest umieszczony na ogonie samolotu i przy przednich drzwiach na pokład. 

Boeing 737-800 to jeden z trzech nowych samolotów średniego zasięgu, którymi będzie dysponowało Ministerstwo Obrony Narodowej. 15 listopada maszyna uroczyście przekazana została resortowi na płycie Lotniska Chopina.

Samolot – tak jak pozostałe dwie maszyny tego typu – jest fabrycznie nowy.

Umowę na dostawę trzech specjalnie wyposażonych - dwóch nowych i jednego używanego - samolotów Boeing 737-800NG w konfiguracji BBJ2 (Boeing Business Jet) podpisały 31 marca MON i amerykański koncern Boeing. Wartość kontraktu to 523 mln dolarów - 2,066 mld zł netto, a z podatkiem ponad 2,5 mld zł. Jako pierwszy, w listopadzie br. miał zostać dostarczony używany samolot pasażerski, przystosowany do przewozu 132 osób. Przewidywano, że do standardu VIP zostanie przerobiony później. Pozostałe dwie nowe maszyny, przewidziane do przewozu po 65 pasażerów, mają być dostarczone jesienią 2020 r. W październiku, po renegocjacjach ustalono, że dostawy obejmą trzy nowe maszyny.

W czerwcu i lipcu zostały dostarczone dwa 16-miejscowe transatlantyckie samoloty dla VIP – Gulfstream G550. Wartość tamtego kontraktu, podpisanego w listopadzie 2016 r., to ok. 440,5 mln zł netto, a z podatkiem ponad 538 mln zł. Oprócz samolotów umowa przewiduje dostarczenie pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego, wojsko wykonywało przeloty z VIP, śmigłowcami należącymi do 1. Bazy LTR, która zastąpiła specpułk, oraz samolotami transportowymi, wykorzystywanymi m.in. w rejonach, dokąd niemożliwe są loty cywilne. Transport na większe odległości odbywa się czarterowanymi od PLL LOT pasażerskimi samolotami Embraer 175. (PAP)

Czytaj więcej