Silesion.PL

serwis informacyjny

Polska światowym pionierem. Wysokie zwycięstwa w debiutanckim turnieju ampfutbolowej kadry U-19

Polska światowym pionierem. Wysokie zwycięstwa w debiutanckim turnieju ampfutbolowej kadry U 19

W 2019 roku Polska zagrała w pierwszym, historycznym meczu reprezentacji do lat 23. Tym razem polscy ampfutboliści stali się pionierami w jeszcze niższej kategorii wiekowej. Jako pierwsza reprezentacja do lat 19 biało-czerwoni wysoko wygrali w Belgii trzy sparingi z seniorami. – Po dziesięciu minutach pierwszego meczu, gdy ustąpiła debiutancka trema, widać było że chłopaki wierzą w siebie i udowodnili, że nie bez powodu – komplementował młodych zawodników Dmytro Kameko, selekcjoner pierwszej reprezentacji Polski, który na czas turnieju w Belgii dołączył do sztabu szkoleniowego Kai Ożgo.

W Herentals polscy nastolatkowie (wzmocnieni niewiele starszymi Dominikiem Abramczykiem oraz Piotrem Grochowskim) zmierzyli się z gospodarzami – Belgami – oraz z reprezentacją Kosowa, dla której były to pierwsze międzynarodowe mecze w historii. Biało-czerwoni zaprezentowali się fenomenalnie i wysoko ograli seniorskie zespoły. W sobotę najpierw pokonali 7:0 Belgię, a następnie 14:0 wygrali z Kosowem. W niedzielę zaś rywale Polaków połączyli siły i wystawili wspólny zespół, ale na biało-czerwonych to i tak było zbyt mało. Zawodnicy trenowani przez Kaję Ożgo zwyciężyli 5:0.

– W pierwszych 10 minutach meczu z Belgią widać było u chłopaków debiutancką tremę, ale potem zauważyli, że umieją grać. Zamiast nerwowo szukać podań, zrozumieli, że mogą i zagrać indywidualnie, i strzelić, i podać do partnera. Zdobyta pewność siebie przekładająca się na swobodną grę, to na pewno największy pozytyw tych trzech meczów – podkreślał Dmytro Kameko, selekcjoner pierwszej reprezentacji Polski, który dołączył do sztabu szkoleniowego kadry U19

Największym odkryciem wyjazdu do Belgii okazał się Łukasz Mazurowski, który dopiero w czerwcu po raz pierwszy uczestniczył w zgrupowaniu Junior Amp Futbol, a już w kolejnym miesiącu reprezentował Polskę w międzynarodowych rozgrywkach. Mazurowski w debiucie strzelił gola kilka chwil po wejściu na boisko, a później zdobył dwie bramki w starciu z Kosowem. – Hat-trick w debiutanckim turnieju dodał mi dużo pewności siebie. W ogóle po tym weekendzie mam jeszcze więcej motywacji – nie ukrywał Mazurowski, który przyznał, że początkowo nie był przekonany do pomysłu uprawiania ampfutbolu. Wszystko zmieniło się po pierwszym treningu, a teraz marzy już o debiucie w PZU Amp Futbol Ekstraklasie. – Stawiam sobie ambitne cele – zaznaczył.

Bardziej doświadczony jest z kolei Dominik Abramczyk, choć również trudno nazwać go weteranem. Ampfutbol uprawia od około roku, ale regularnie występuje już w Legii Warszawa w rozgrywkach ligowych i ma już za sobą pierwsze mecze w seniorskiej kadrze. – Weekend w Belgii możemy zaliczyć do udanych. W końcu wygraliśmy wszystkie mecze i nie straciliśmy żadnego gola. Dla wielu chłopaków było to pierwsze doświadczenie w międzynarodowej piłce, co jest bardzo istotne – zauważył pomocnik biało-czerwonych.

Polska okazała się więc zdecydowanie najlepszą drużyną turnieju w Belgii, w którym zmierzyła się z seniorskimi kadrami. Wszystko wskazuje więc na to, że przed młodymi biało-czerwonymi maluje się świetlana przyszłość.

Polska U-19 – Belgia 7:0 (5:0)

Gole: Olaf Tokarski 2, Dominik Abramczyk, Maks Moroz, Łukasz Mazurowski, Oktawian Śniowski, samobójczy

Polska U19 – Kosowo 14:0 (7:0)

Gole: Maks Moroz 4, Jacek Konieczny 3, Olaf Tokarski 3, Łukasz Mazurowski 2, Dominik Abramczyk, Kamil Gajda

Polska U19 – Belgia/Kosowo 5:0 (3:0)

Gole: Maks Moroz 2, Piotr Grochowski, Jacek Konieczny, Oktawian Śniowski

Belgia – Kosowo 14:0

Reprezentacja Polski U-19

Bramkarze: Bartłomiej Kata, Gabriel Stańkowski

Zawodnicy z pola: Dominik Abramczyk, Kamil Gajda, Piotr Grochowski, Jacek Konieczny, Łukasz Mazurowski, Maks Moroz, Oktawian Śniowski, Olaf Tokarski

Sztab szkoleniowy: Kaja Ożgo, Patryk Łęgowski, Dagmara Bardowska, Artur Kurzawa, Dmytro Kameko

Sponsor Główny Reprezentacji: Energa Grupa ORLEN

Oficjalny Sponsor Reprezentacji: PZU

Oficjalni Partnerzy Reprezentacji: forBET, NAC

Partner Logistyczny Reprezentacji: IFB

Ambasador Reprezentacji: Robert Lewandowski

Partner Techniczny Reprezentacji: 4F

Partner Medyczny Reprezentacji: Ottobock Polska

Partnerzy: PZPN, Poczta Polska, Uzdrowisko Ustroń, Gaminate, Pentagon Research

Dofinansowanie działań ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze