Czytasz: Polska państwem autorytarnym?

Polska państwem autorytarnym?

Strajk obywatelski w całym kraju. Kto i dlaczego dziś protestuje?

Zdaniem organizatorów Strajku Obywatelskiego projekt Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa to gwóźdź do trumny trójpodziału władzy w Polsce.

- Jeśli pozwolimy, aby ten projekt przeszedł, pozwolimy na to, aby Rzeczypospolita Polska stała się państwem autorytarnym - pisze KOD w apelu o udział w protestach.

GDZIE PROTESTUJĄ?

W naszym regionie manifestacje zorganizowano w Katowicach i w Bielsku-Białej. Obie rozpoczną się o godz. 12:00. W Katowicach rozpocznie się przy Pominku Powstańców Śląskich. Bielszczanie zbiorą się na placu Chrobrego.

Do Strajku przystąpili: KOD, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Kongres Kobiet, OSK, Niezłomne Śląskie, PSL, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Komitet Obrony Demokracji przestrzega przed zakusami obecnej władzy w zakresie zmiany ustroju państwa. Żądają wstrzymania procedowania z projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W przypadku przyjęcia przez większość sejmową projektu Zbigniewa Ziobry w sądach ma zapanować iluzja sprawiedliwości. Trzecia władza ma być pod silnym wpływem polityków. 

W KIERUNKU AUTORYTARYZMU

- Stanie się to, kiedy Ty będziesz robić zakupy, spędzać czas z rodziną, wybierać nową szminkę, albo szukać nowej pracy. Stanie się to kiedy Twoja uwaga zostanie skierowana na inne wydarzenia, może też wydające się ważnymi - przestrzegają organizatorzy.

Zdaniem organizatorów protestu po wprowadzeniu zmian przygotowanych przez PiS sędzia będzie ”partyjny”, a policjant będzie znajomym PiS-owskiego burmistrza. W sądach nie znajdzie się już sprawiedliwości, ponieważ system przenikać będą rządzący na wszystkich jego szczeblach.

Autorytaryzm jest wówczas, kiedy wszystkie władze są w rękach jednej osoby, albo grupy - dodaje KOD.

Czytaj więcej