Czytasz: Będą polować w całym kraju. Strzały padną także w woj. śląskim

Będą polować w całym kraju. Strzały padną także w woj. śląskim

Polski Związek Łowiecki zaplanował ogólnokrajowy odstrzał dzika.

Polski Związek Łowiecki zaplanował ogólnokrajowy odstrzał dzika. Powodem skoordynowanej akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF (afrykańskiemu pomorowi świń). Operacja odstrzału zwierzyny planowana jest na dni 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia br.

Lokalne koła łowieckie otrzymują SMS-y, w których można przeczytać, że minister środowiska “wskazuje na pilną potrzebę organizacji wielkoobszarowych polowań zbiorowych na dziki, jak i potrzebę synchronizacji działań kół łowiecki dierżawiących sąsiadujące ze sobą obwody na terenie całej Polski”.

– W 105. kołach okręgu katowickiego odbędą się polowania na dzika w przedostatni i ostatni weekend stycznia. – mówi Mariusz Miśka, przewodniczący zarządu okręgowego PZŁ Katowice – Polska jest głównym importerem wieprzowiny do wielu krajów świata, takich jak Chiny, czy Japonia, w związku z tym kluczowe dla gospodarki jest wyeliminowanie choroby . – dodaje.


Na chwilę obecną niemożliwe jest oszacowanie liczby dzików w Polsce. Ubiegłoroczne obliczenia PZŁ i Lasów Państwowych wykazały obecność około 229. tysięcy zwierząt, jednak odbyło się to przed odstrzałami i polowaniami.  Niezrealizowanie zaleceń MŚ i GLW może być w przyszłości powodem do odebrania obwodu łowieckiego.

Przebieg zakażenia ASF jest zwykle ostry. Po kilkudniowym okresie inkubacyjnym występuje gorączka. Następnie temperatura ciała się obniża, co skutkuje sinicą skóry, wybroczynami, dusznościami, biegunką, a w ostateczności śmiercią.

Choroba ta przywędrowała do Polski z Białorusi, a po raz pierwszy została zaobserwowana w Kenii na początku XX wieku. Była odnotowywana w wielu krajach Europy Zachodniej na początku II połowy XX wieku. Kolejne ogniska choroby odkryto dopiero w XXI wieku, gdy wirus przyczynił się do śmierci zwierząt w Gruzji, a następnie w Rosji.