Silesion.PL

serwis informacyjny

Polska może zagrać w barażach do EURO 2024 zajmując ostatnie miejsce w grupie

halda Pilka nozna futbol football slask kopalnia wegiel

Po losowaniu grup eliminacyjnych do Mistrzostw Europy 2024, teoretycznie byliśmy faworytami do awansu. Po niedzielnym meczu z Albanią Polska, chociaż miała wielkie nadzieje na udział w tym prestiżowym turnieju, znalazła się w trudnej sytuacji po pięciu rozegranych meczach. Sytuacja jest na tyle trudna, że nawet matematyczne szanse na awans są niewielkie.

Format eliminacji

Mistrzostwa Europy 2024 obiecują być jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych tego roku. W eliminacjach bierze udział aż 53 drużyny, podzielone na 10 grup eliminacyjnych – siedem z pięcioma zespołami i trzy z sześcioma. Niemcy, jako gospodarze turnieju, nie biorą udziału w eliminacjach, a Rosja została wykluczona z powodu inwazji na Ukrainę. To oznacza, że tylko dwie najlepsze drużyny z każdej z 10 grup awansują bezpośrednio do turnieju finałowego, który odbędzie się między 14 czerwca a 14 lipca 2024 roku. Pozostałe trzy miejsca w finale zostaną przyznane drużynom spośród najlepszych zespołów Ligi Narodów, które nie zakwalifikują się bezpośrednio.

Trudny początek Polski

Reprezentacja Polski rozpoczęła eliminacje od przegranej 1:3 w meczu z Czechami w Pradze. To był bolesny start, który zwiastował trudne czasy. Następnie przyszedł czas na rehabilitację, a nadzieje w sercach kibiców ożywiły się po zwycięstwie 1:0 nad Albanią na Narodowym Stadionie w Warszawie. To zwycięstwo choć częściowo zniwelowało rozczarowanie po porażce na otwarcie.

Jednak umiarkowanie dobre humory w reprezentacji Polski to już przeszłość. W kolejnym meczu Biało-Czerwoni skompromitowali się, przegrywając z Mołdawią 2:3, mimo że prowadzili już 2:0. To był szokujący wynik, który zmusił kibiców do zastanowienia się nad losami swojej drużyny.

Walka o awans

Następnie były męczarnie z Wyspami Owczymi, które zakończyły się zwycięstwem 2:0, ale niestety w kolejnym spotkaniu zespół Fernando Santosa kompletnie zawiódł i przegrał na wyjeździe z Albanią 0:2. Obecnie Polska zajmuje czwarte miejsce w grupie E eliminacji, mając na swoim koncie zaledwie 6 punktów. Liderem grupy jest Albania z 10 punktami, na drugim miejscu są Czesi z 8 punktami (choć rozegrali o jeden mecz mniej), a trzecie miejsce zajmuje Mołdawia również z 8 punktami. Na samym końcu tabeli są Wyspy Owcze z zaledwie 1 punktem.

Trudny terminarz

Terminarz eliminacji nie sprzyja reprezentacji Polski. Do końca zmagań Polaków czekają jeszcze mecze z Mołdawią i Czechami u siebie oraz Wyspami Owczymi na wyjeździe. Muszą wygrać wszystkie te spotkania i jednocześnie kibicować Albańczykom, zwłaszcza w pojedynku z Czechami na własnym terenie. To może być bardzo trudne zadanie, biorąc pod uwagę trudności, jakie Polska napotykała dotychczas w eliminacjach.

Reprezentacja Polski stoi przed ogromnym wyzwaniem, jeśli chce awansować do Mistrzostw Europy 2024. Trudna sytuacja w grupie eliminacyjnej, kompromitujące porażki i niesprzyjający terminarz sprawiają, że matematyczne szanse na awans są niewielkie. Niemniej jednak kibice wierzą, że Biało-Czerwoni znajdą w sobie siłę, by przełamać trudności i zdobyć bilet do turnieju finałowego. Czas pokaże, czy ta nadzieja zostanie spełniona.

Szanse na awans jedynie teoretyczne?

Aby wyliczyć szanse matematyczne Polski na awans do Mistrzostw Europy 2024, musielibyśmy wziąć pod uwagę aktualne wyniki z grupy eliminacyjnej, pozostałe mecze do rozegrania i różne scenariusze. Przyjrzyjmy się możliwym scenariuszom:

Obecna sytuacja:

  1. Albania – 10 punktów
  2. Czechy – 8 punktów (rozegrali o jeden mecz mniej)
  3. Mołdawia – 8 punktów
  4. Polska – 6 punktów
  5. Wyspy Owcze – 1 punkt

Najpierw przypomnijmy, że tylko dwie najlepsze drużyny z grupy eliminacyjnej awansują bezpośrednio do Mistrzostw Europy 2024. Polska jest obecnie na czwartym miejscu w grupie E. Musi się więc przesunąć na jedno z pierwszych dwóch miejsc, aby uzyskać awans.

Terminarz i wyniki grupy E eliminacji mistrzostw Europy 2024

– 24 marca 2023
Czechy – Polska 3:1
Mołdawia – Wyspy Owcze 1:1

– 27 marca 2023
Polska – Albania 1:0
Mołdawia – Czechy 0:0

– 17 czerwca 2023
Albania – Mołdawia 2:0
Wyspy Owcze – Czechy 0:3

– 20 czerwca 2023
Mołdawia – Polska 3:2
Wyspy Owcze – Albania 1:3

– 7 września 2023
Polska – Wyspy Owcze 2:0
Czechy – Albania 1:1

– 10 września 2023
Wyspy Owcze – Mołdawia 0:1
Albania – Polska 2:0

– 12 października 2023
Wyspy Owcze – Polska (20:45)
Albania – Czechy (20:45)

– 15 października 2023
Polska
 – Mołdawia (20:45)
Czechy – Wyspy Owcze (18:00)

– 17 listopada 2023
Polska
 – Czechy (20:45)
Mołdawia – Albania (20:45)

– 20.11.2023
Albania – Wyspy Owcze (20:45)
Czechy – Mołdawia (20:45)

Scenariusze i szanse:

  1. Polska wygrywa wszystkie pozostałe mecze: Jeśli Polska wygra wszystkie swoje pozostałe mecze z Mołdawią, Czechami i Wyspami Owczymi, zdobędzie maksymalnie 9 punktów. W takim przypadku, na końcu eliminacji miałaby 15 punkty.
  2. Czesi i Mołdawia tracą punkty: Warto zauważyć, że Czesi i Mołdawia mają jeszcze kilka trudnych meczów do rozegrania. Jeśli obie te drużyny stracą punkty w swoich meczach, a Polska wygra swoje, to jej szanse na awans zwiększają się.
  3. Albania traci punkty: Jeśli Albania zacznie tracić punkty w kolejnych meczach, to sytuacja również staje się bardziej korzystna dla Polski.

Pamiętajmy jednak, że Polska stoi przed trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę obecną sytuację w grupie eliminacyjnej. Awans będzie wymagać zarówno zwycięstw swoich meczów, jak i korzystnych wyników innych drużyn. Kibice muszą trzymać kciuki i wierzyć w możliwość odwrócenia losów eliminacji.

Awans z ostatniego miejsca w grupie?

Reprezentacja Polski jest obecnie czwarta, czyli przedostatnia w grupie E eliminacji mistrzostw Europy, ale do turnieju finałowego może awansować, nawet gdyby zajęła ostatnie miejsce. Wszystko za sprawą wysokiej pozycji w Lidze Narodów, co z kolei oznacza prawdopodobną grę w barażach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024