Polscy zawodnicy na XXIV Zimowych Igrzyskach
Olimpijskich Pekin 2022

beijing 2022

W klasyfikacji medalowej XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 Polska zajęła 27. miejsce. Polscy zawodnicy zdobyli jeden medal – brąz wywalczony przez Dawida Kubackiego w skokach narciarskich.

W dniach od 4 do 20 lutego 2022 roku polska reprezentacja po raz 24. wzięła udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w Pekinie. Stolica Chin była gospodarzem igrzysk po raz drugi i została pierwszym miastem, które zorganizowało zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie (letnie rozegrano w 2008 roku). Ceremonia otwarcia odbyła się na Stadionie Narodowym, zwanym też Ptasim Gniazdem. Pomimo pandemii i związanych z nią obostrzeń mogli w niej uczestniczyć widzowie na trybunach.

Program XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich obejmował 7 sportów, 15 dyscyplin i rekordową liczbę konkurencji – 109. Do programu tegorocznych igrzysk wprowadzono siedem nowych konkurencji. W narciarskim freestyle’u pojawiły się skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W skokach narciarskich, snowboard crossie oraz sztafecie w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze (short tracku) po raz pierwszy wystartowały drużyny mieszane. Nową konkurencją, którą zadedykowano wyłącznie kobietom, był monobob (pojedynczy bobslej).

W zimowych igrzyskach w Chinach wystartowało blisko 3 tys. sportowców z 91 krajów. W rywalizacji wzięło udział 57 reprezentantów Polski (w tym 28 debiutantów) oraz 71 osób współpracujących (sztaby szkoleniowe i medyczne, członkowie misji, oficerowie covidowi). Polską reprezentację stanowiło 30 kobiet i 27 mężczyzn, którzy walczyli w 10 z 15 dyscyplin programowych, reprezentując pięć polskich związków sportowych. Dyscypliny, w których Polacy nie uczestniczyli to bobsleje, curling, hokej na lodzie, narciarstwo dowolne i skeleton.

Najliczniej reprezentowane było łyżwiarstwo szybkie – 10 sportowców, natomiast najmniej zawodników (2) wystąpiło w kombinacji norweskiej.

Najbardziej doświadczonym uczestnikiem igrzysk w polskiej reprezentacji był Kamil Stoch (skoki narciarskie), dla którego była to piąta olimpiada. Natalia Czerwonka i Zbigniew Bródka (uprawiający łyżwiarstwo szybkie) na olimpiadzie wystąpili po raz czwarty. Wyznaczeni zostali oni również do roli chorążych na ceremonii otwarcia (Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2021 roku zaproponował, żeby chorążymi Narodowych Komitetów Olimpijskich były dwie osoby – kobieta i mężczyzna). Ostatecznie Natalię Czerwonkę, u której stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, zastąpiła Aleksandra Król

Zbigniew Bródka pełnił rolę chorążego również na olimpiadzie w Pjonczangu w 2018 roku. Jego największym sukcesem są dwa medale olimpijskie wywalczone podczas igrzysk w Soczi w 2014 roku (w tym złoty w starcie indywidualnym na dystansie 1500 m). Aleksandra Król jest snowboardzistką specjalizującą się w slalomie gigancie równoległym i slalomie równoległym, olimpijką z Soczi (2014) i Pjongczangu (2018).

Zbigniew Bródka był również najstarszym reprezentantem Polski (37 lat). Najmłodsza reprezentantka Polski, która wystąpiła w Pekinie, to narciarka alpejska Hanna Zięba (16 lat).

Z XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich polska reprezentacja przywiozła jeden, brązowy medal. Zdobył go Dawid Kubacki w skokach narciarskich na skoczni normalnej. Jest to jego drugi medal olimpijski, ale pierwszy indywidualny (w 2018 roku w Pjonczangu wywalczył on wraz ze Stefanem Hulą, Maciejem Kotem i Kamilem Stochem brąz w konkursie drużynowym). Dawid Kubacki na olimpiadzie wystąpił po raz trzeci. Oprócz sukcesów olimpijskich zawodnik ten może pochwalić się również medalami mistrzostw świata w konkursach indywidualnych i drużynowych. W sezonie 2019/2020 został zwycięzcą 68. Turnieju Czterech Skoczni.

Tablica 1. Klasyfikacja medalowaa XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

Klasyfikacja ogłoszona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę liczbę złotych medali zdobytych przez poszczególne komitety narodowe. W dalszej kolejności uwzględnia się liczbę srebrnych medali, a następnie brązowych.

Polska reprezentacja, oprócz zdobycia brązowego medalu w skokach narciarskich, wywalczyła także miejsca w czołowej, punktowanej ósemce. W skokach Polacy zajęli również czwarte i szóste miejsca w konkursach indywidualnych oraz dwa szóste miejsca w konkursach drużynowych. W łyżwiarstwie szybkim blisko medalu był Piotr Michalski, który ostatecznie uplasował się na czwartym i piątym miejscu. W tej samej dyscyplinie drużyna kobieca zajęła ósme miejsce. Sztafeta kobiet w short tracku uplasowała się na szóstym miejscu. Dwa miejsca punktowane (siódme i ósme) zajęli snowboardziści. Ósmym miejscem może pochwalić się narciarka alpejska, a także sztafeta saneczkarzy.

W historii 24 startów w zimowych igrzyskach olimpijskich polscy zawodnicy zdobyli łącznie 23 medale, w tym: 7 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła, obok Estonii i Łotwy, 27. miejsce. To gorszy wynik niż osiągnięty cztery lata temu. Wówczas dwa krążki – złoty i brązowy – pozwoliły nam uzyskać 20. lokatę. W historii zimowych igrzysk olimpijskich najwyższą, 11. lokatę, Polsce udało się zdobyć na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, gdzie Polacy wywalczyli 6 me- dali, w tym 4 złote

Ceremonia zamknięcia odbyła się na Stadionie Olimpijskim w Pekinie. Rozpoczęła się od przemarszu reprezentacji narodowych. Jako pierwsza na stadion w Pekinie wyszła Norwegia, która wygrała klasyfikację medalową, zdobywając 37 krążków. Polską flagę na Stadion Olimpijski wniósł panczenista Piotr Michalski.